Lenfoma belirtileri ne zaman başlar? Geceleri sık sık terliyorsanız dikkat!

Boyun yahut bedenin rastgele bir yerinde görülebilen lenfoma halk ortasında ekseriyetle lenf bezlerinin şişmesiyle akla birinci olarak lenfomayı getirir. Hayati ehemmiyet barındıran lenfomanın belirtilerini takip ederken hayli titiz davranılması gerekmektedir. Lenfomanın belirtileriniz üzerinizde hissederseniz kısa müddette bir tabibe başvurarak denetim altında olmanız gerekiyor. Lenfoma hakkında merak edilenleri Memorial Ataşehir Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı, 15 Eylül Dünya Lenfoma Günü öncesinde lenfoma ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Lendomanın Belirtileri Neler?

Lenfoma, lenf sisteminin hücrelerinde başlayan bir kanser cinsidir. Lenf sistemi, bedenin enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sisteminin bir kesimidir. Lenfomanın en sık görülen belirtisi, lenf bezindeki şişkinlik yani lenf bezinin büyümesidir. Ama lenf dokusu tüm bedende bulunduğundan çabucak hemen her yerde de başlayabilir. Bu nedenle hastalığın belirtileri, tutulan bölgeye ve organa nazaran değişiklik gösterebilir:

  • Dalakta büyüme
  • Ateş, gece terlemeleri ve nefes darlığı
  • Halsizlik, yorgunluk, iştah ve kilo kaybı
  • Özellikle kemiklerde ağrı ve karın ağrısı
  • Kalıcı öksürük, inatçı kaşıntılar ve cilt döküntüleri
  • Alkol tüketiminden sonra lenf bezlerinde ağrı
  • Sık sık enfeksiyon geçirmek lenfomada görülebilen belirtiler ortasındadır.
  • Şişkinlikten korkmayın lakin ihmal de etmeyin!

Boyunda 1 cm. kasık bölgesinde ise 2 cm. olan lenf bezleri olağan kabul edilebilir. Bu boyutların üzerinde bir büyümede lenfoma akılda tutulması gereken bir hastalıktır. İster uzunluğunda ister diğer bir bölgede yaşanan lenf bezi şişkinliklerinde, hastaların makûs huylu bir tümörü düşünerek telaşlanması doğaldır. Fakat bu cins büyümelerin büyük bir çoğunluğu kanser dışı nedenlere bağlıdır. Lenf bezinde lenfoma haricindeki şişkinlikler; enfeksiyon, bağışıklık sisteminden kaynaklanan otoimmün hastalıklar, kullanılan kimi ilaçlar, romatizmal hastalıklar ve lenf dokusunu oluşturan hücrelerin içinde birtakım moleküllerin birikiminden kaynaklanan depo hastalıklardan meydana gelebilmektedir. Lenf bezlerinde şişkinlik olması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması ve büyümenin nedeninin belirlenmesi gerekmektedir.

Lenf Bezinde Bulunan Şişlik Acımıyorsa…

Lenf bezindeki şişkinliklerin ağrıyla birlikte yaşanması hastaları daha fazla endişelendirmektedir. Lakin lenf bezi şişkinliklerinde ağrı ekseriyetle enfeksiyon kaynaklıdır. Lenfomadaki şişkinliklerin büyük bir çoğunluğu ise ağrısızdır. 40 yaş ve üzerinde ortaya çıkan, ağrısız ilerleyen, haftalar yahut aylardır geçmeyen, sert, birbirine yapışık, birden çok ve lastik kıvamında olan şişkinlikler lenfoma kuşkusunu artırmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Lenfoma tedavisinde muhakkak standartlar olmakla birlikte, tedavinin planlanmasında hastalığın yaygınlığı, alt tipi, tümörün kimi biyolojik özellikleri ve kişinin genel sıhhati da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok faktör mevcuttur. Bu nedenle her hastaya nazaran tedaviyi kişiselleştirmek gerekebilir. Lenfoma tedavisinde; kemoterapi, akıllı moleküller denilen amaca yönelik tedaviler, kök hücre nakli ve radyoterapi tedavileri uygulanabilmektedir.

Başa dön tuşu