Makyaj bazı nedir ve nasıl uygulanır? İşte bilmeniz gerekenler…

Fondöten sürdükten bir müddet sonra yüzümüzde pul pul dökülüyor ya da sıcak havalarda terlediğimizde yüzümüzden akıyorsa ne yapmamız gerekiyor? İşte bu durumda devreye giren ve cildimizle fondöten ortasında bir köprü vazifesi kuran makyaj bazları hakkında bilmeniz gerekenler? Hangi cilde ne cins baz uygulanmalı ve makyaj birtakım yerine kullanılabilecek öbür eserler var mı? Elmaelma.com olarak makyaj bazları hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik…

Her Makyajda Baz Kullanmak Gerekir mi?

Kusursuz bir cilt ve makyaj için kullanılan makyaj bazları cildi nemlendiriyor. Gerçek cilt tipine uygun seçildiğinde ve ölçülü uygulandığında makyajınızın kalıcılığını artırıyor. Fondöten cildimizdeki sivilce ve leke üzere cilt kusurlarını gizlerken öncesinde makyaj kimi uygulanması ile fondötenin örtücü özelliği daha da artmış oluyor. Gözlere sürülen göz bazları ise eyeliner ve farın daha kalıcı olmasını ve kirpiklerin uzun görünmesini sağlıyor.

Her Cilt Tipi İçin Başka Baz

Eğer yağlı bir cilt yapısına sahipseniz mat baz, sivilce sıkıntısıyla başınız kaygıda ise yeşil renkli makyaj bazları, kuru cilt yapısına sahipseniz yağ formunda olan makyaj bazlarınızı kullanmalısınız. Şayet yağlı cilde sahipseniz matlaştırıcı kimi en yağılı bölgelere (özellikle çabuk yağlanan T bölgesi), kuru cilde sahipseniz cildin en kuru ve pul pul dökülen yerlerine uygulamalısınız.

Bazı ziyadesiyle değil de ince halde ve az biçimde, gerekli yerlere sürmek epey değerlidir. Bazlar nemlendiri sürüldükten sonra kullanılır ve nemlendirici yerine geçmezler.

Makyaj Kimi Yerine Kullanılabilcek Kimi Ürünler

Makyaj bazınız bitti ve hemen bir baza mı gereksiniminiz var? Çabucak panik yapmayın zira makyaj kimi yerine kullanılabilecek kimi şeyler yok değil. Birinci duyduğunuzda şaşırtan gelse de “tıraş losyonu” bunlardan bir tanesi. İçeriğinde bulunan su ve gliserin ile cildin nem istikrarını koruyan traş losyonları bayanların baz yerine sıkça tercih ettikleri bir eser. Makyajın kalıcılığını artıran traş balsamlarını pak cilde uyguladığınızda fondöten kalıcılığı daha da artıyor ve cilde hoş bir görünüm sağlanıyor.

Başa dön tuşu