Makyaj fırçalarını temizleme yolları

Makyaj fırçalarınızı temizlemek bazen zahmetli bir iş üzere görünse de, onları bakterilerden arındırmak son derece kıymetlidir ve gözden kaçırılmaması gereken bir şeydir. Düzenli paklık, sırf fırçalarınızın görünümünü ve genel durumunu müdafaaya yardımcı olmakla kalmaz, birebir vakitte fırça kılları ortasında saklanan tüm kötü mikroplardan da kurtulur .

Konu kelam konusu olduğunda, fırçalarınızı hakikaten nasıl temizlemelisiniz? Profesyonel bir makyaj sanatkarı, haftada bir sefer eski moda bir derin paklığın yerini hiçbir şeyin tutmadığını söylüyor. Lakin seçenekleriniz var. Önümüzde, makyaj fırçalarınıza kapsamlı bir paklık sağlamanın tüm yollarının kolay bir listesi. Sonuçta, süreçten hakikaten keyif aldığınızı görebilirsiniz.

Mağazadan satın alınan bir temizleyici kullanın

Önceden formüle edilmiş makyaj fırçası temizleyicileri satın almak, vakit sıkıntısı çektiğiniz vakitler için olağanüstüdür. Profesyonel makyaj sanatkarları, fırçaları hijyenik tutmak için bunları modeller ve müşteriler ortasında sette kullanacak ve bu temizleyicileri, derin bir durulama ve gece boyunca kurumaya vaktiniz olmadığında meskende kullanabilirsiniz. Bu temizleyicilerin talimatları kolay ve kullanımı kolaydır, solüsyonu direkt fırçanın üzerine püskürtmeniz yahut dökmeniz ve kalan tüm eser kalıntılarını temizlemek için bir bez yahut kağıt havlu üzerine masaj yapmanız gerekecektir. 

Bulaşık sabunu ve bebek şampuanları tercihi

Fırçaları temizlemek için ne cins şampuan yahut sabun kullanacağınızı merak ediyorsanız, olağan sabunlar, bulaşık sabunları ve hatta bebek şampuanları yıkamak için gereğince yumuşaktır. Bulaşık deterjanı ile unutmayın: biraz uzun bir yol sarfiyat ve birden fazla, ağır yağ ve birikintileri gidermek için formüle edilmiştir. Sıvı sabun ve şampuan kullanırken, temizleyicileri daha kolay almasına yardımcı olmak için evvel kıllarınızı ıslatın.

Makyaj fırçaları için kuru şampuan deneyin

Bir dakika, makyaj fırçaları için kuru şampuan var mı? Bu prosedür kulağa baş karıştırıcı üzere gelebilir, lakin fırçaları temizlemek için kuru bir şampuan metodu aslında var ve bu dahice. Bu özel temizleme metodunu tanımak için, mevzuyla ilgili uzman ipuçları için makyaj fırçası markası Anisa Beauty’nin CEO’su ve Kurucusu Anisa Telwar Kaicker, “Makyaj fırçaları için formüle edilmiş kuru bir şampuan kullanmak, günlük yahut haftalık kullanım için inançlıdır, Fırça kullandığımda, fırça liflerinin üst katmanını silmek için her vakit bir kağıt havlu yahut bez kullanırım. Daha sonra, bir eserle ne kadar yaratıcı olduğuma bağlı olarak, rastgele bir eseri fırça kıllarından çıkarmaya yardımcı olmak için sürece kuru temizleme spreyi ekleyeceğim.” diyor.

Bu prosedür fırçaları temizlemek için nitekim tesirli mi? Kaicker, kuru şampuanın çok tesirli olduğunu ve seyahat için yahut her kullanımın sonunda süratli bir paklık için ülkü olduğunu lisana getiriyor. Bunu fırçalarınız için ‘kuru temizleme’ üzere düşünün, zira her gün yüzeydeki yağ ve kirden kurtulur. Suya gereksinim duymadan ve kesinti olmadan kullanın.

Eldivenlere ulaşmak

Muhtemelen makyaj fırçalarını temizlemenin en standart yollarından biri, pak lastik eldivenler giymek, avucunuzun içine temizleyici, ıslak fırçalar eklemek ve derinlemesine bir paklık için temizleyicide masaj yapmaktır. Makyaj fırçalarınızı ılık su altında durulayın, fazlalıkları sıkın ve gece boyunca düz bir halde kurumaya bırakın. Eldiveniniz yoksa, çıplak ellerinizi kullanın, rastgele bir rahatsızlıktan kaçınmak için suyun çok sıcak olmadığından emin olun.

Yeni makyaj fırçaları satın aldıysanız, Kaicker onlara en baştan güzel bir şampuan vermenizi önerir. “Yeni fırçaları her vakit birinci kere kullanmadan evvel yıkayın” diyor ve ekliyor: “Tıpkı iç çamaşırlarınızı giymeden evvel temizlemek üzere, tıpkı şey fırçaları cildinize dokunmadan evvel temizlemek için de geçerli.”

Silikon temizleme pedi kullanın

Minik kabarık çıkıntılar yahut oluklar ile donatılmış bir silikon fırça temizleme pedi kullanmak, fırça kıllarınızın kalitesinden ödün vermeden kirleri nazikçe temizlemeye yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, pedin üzerine köpüren bir fırça temizleyici dökün ve tüm eser bitene kadar fırçalarınızı dairesel hareketlerle döndürün. Fırçanızın büsbütün pak olmadığını düşünüyorsanız, durulayın ve akabinde ped üzerinde süreci tekrar başlatın. Fırça temizleme tekniklerinin birden fazla ortasında en çok kullandığım formül bu. 

Bir fırça temizleme makinesi deneyin

Bir makinenin sizin için yapmasını sağlamak varken neden her bir fırçayı başka ayrı temizleyesiniz? Evet, makyaj fırçası temizleme makineleri var ve fırçalarınızı rekor müddette temizleyip kurutuyorlar. Çoğu makine için tercih ettiğiniz temizleyiciyi ekleyebilir, fırçalarınızı yerleştirebilir ve akabinde işin geri kalanını makineye bırakabilirsiniz. Makine, köpüklü bir paklık elde etmek için karışıma temizleyici eklerken fırçaları darbeler ve hareket ettirir ve kimilerinin kuruma mühletini hızlandırmak için dahili bir kurutma özelliği de vardır.

Çözümünüzü kendin yap

Kurnaz olmak ve kendi fırça temizleme solüsyonunuzu yapmak ister misiniz? Bunu birkaç temel bileşenle mutlaka yapabilirsiniz: Elma sirkesi, mesken paklık eserleri için epey popülerdir. Bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı karıştırın. (Sirke kokusunu sevmiyorsanız, karışıma biraz limon suyu bile ekleyebilirsiniz.) Her bir fırça başlığını bu solüsyonla yeterlice kaplayın ve su berraklaşana kadar durulayın. Temizlemeniz gereken çok sayıda fırçanız varsa, tüm makyaj fırçalarınızı kirli suda temizlemediğinizden emin olmak için kasenizi birkaç sefer yine doldurmanız gerekebilir.

Dezenfekte etmeyi unutmayın

Fırçalarınızı şampuanlayıp yıkamanın yanı sıra dezenfekte etme prosedürünü de gözden kaçırmayın. Çoğu sabun ve mağazadan satın alınan temizleyiciler dezenfekte edici ve antimikrobiyal unsurlar içerirken, makyaj fırçalarınızı en az ayda bir defa ovma alkolüyle dezenfekte etmek zaruridir. (Profesyonel bir makyaj sanatçısıysanız, fırçalarınızı her kullanım ortasında dezenfekte etmelisiniz.) Bunu, alkolü direkt kılların üzerine püskürterek ve bir kağıt havluyla çıkararak yapabilirsiniz. Fırça saplarını da silmeyi unutmayın ve birçok fırça doğal fırça kılları taşıdığından alkol kullanırken dikkatli olun.

Başa dön tuşu