Makyajsız güzel görünmek için neler yapılmalı güneş kremi kullanın!

Hepimizin hayalini kurduğu canlı ve parlak bir cilde sahip olmak sandığımız kadar sıkıntı değil. Sırf yediklerimize dikkat etmek ve cildimize muhtaçlığı olan ihtimamı göstermemiz gerekiyor. Elmaelma.com olarak makyajsız da hoş görünmenin sırlarını sizin için sıraladık. İşte doğal hoşluğun sırları!

Yüzüne dokunmaktan kaçının

Gün içerisinde yüzünüze dokunmamaya çaba edin. Zira ellerinizde çok fazla bakteri var ve yüzünüze elinizle dokunmak yüzünüzde akne oluşumuna neden olan mikropları yayabilir. Bu da sağlıklı bir cilde kavuşmanızın önündeki manilerden biri.

Yüzünüzü her gün yıkayın

Yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile sistemli olarak yıkamak alışkanlığınız olmalı. Her sabah uyandıktan sonra ve gece uyumadan evvel bu rutini yapın. Yüzünüze uyguladığınız eser alkolsüz olmalıdır, zira alkol bazlı eserler kuruluğa ve dökülmeye neden olabilir. Ayrıca, spor/egzersiz sonrası ya da terledikten sonra da yüzünüzü yıkayın, zira ter gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinizi tahriş edebilir.

Düzenli olarak nemlendirici kullanın

Nemlendirici cildinizin genç ve parlak görünmesine yardımcı olur. Yeterli bir nemlendirici krem sayesinde cildinizin kuruluğu, pürüzlülüğü, sıkılığı ve pul pul dökülmesine mahzur olabilirsiniz. Cilt tipinize uygun nemlendiriciler, sivilceleri en aza indirmeye de yardımcı olabilir.

Yüzünüzü temizledikten yahut duş aldıktan çabucak sonra cildinizin doğal nemini korumak için nemlendirmeniz tavsiye edilir. Yağlı ciltler yahut tıkanmış gözenekler için, su bazlı yağsız nemlendiricilerin kullanılması gerekir.

Sağlıklı besinler tüketin

Antioksidan bakımından varlıklı besinleri beslenmenize ekleyin. Bunlar yüklü mevsim meyve ve zerzevatları olmalı. Havuç, koyu yapraklı yeşil sebzeler, badem, fındık ve balık üzere… Antioksidanlar cildinizdeki hür radikalleri en aza indirmeye yardımcı olur, böylelikle cilt hasarını azaltır.

Güneş kremi kullanın

Cildinizin güneşten renginin bozulmasına, kırışıklıklara, ince çizgilere ve sivilceye neden olmasını önlemek için günlük nemlendiricinize ek olarak güneş kremi kullanın. Bilhassa konuttan dışarı çıkmadan 15-20 dakika evvel güneş kreminizi uygulamış olun. 

İşlenmiş besinler tüketmeyin

Abur cubur ve işlenmiş besin tüketmekten kaçının. Bu besinler çoğunlukla cildin sarkmasına neden olan cilt elastikiyetini azaltabilen şekerli besinlerdir. Bu besinler tahrişe, akne ve kırışıklıklara neden olabilir. Onlardan kaçınmak sıkıntı olsa da, bunlara birçok farklı alternatif bulabilirsiniz. Örneğin, tatlı  için istekleriniz varsa, bunun yerine olgun meyveleri yiyebilirsiniz.

Sigara içmekten kaçının

İyi bir cildi korumak için alınması gereken temel tavsiyelerden biri sigara içmekten kaçınmaktır. Sigara içmek bedende yara tamirinde daima bir azalmaya neden olur ve bu da skarlaşmaya neden olur. Üstelik sigaradaki ana bileşen – nikotin – kan damarlarının daralmasına neden olabilir.

Düzenli egzersiz

Günlük idman, yalnızca daha sağlıklı bir bedene değil, tıpkı vakitte daha genç bir cilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Haftada 75 dakika yorucu antrenman yapmanız yahut haftada en az iki defa kuvvet idmanı yapmanız tavsiye ediliyor.

Bol bol su için

İyi cildi korumak için günde en az 8 bardak su tüketin. Su tüketimi cildin kurumasını, pul pul dökülmesini ve sıkılaşmasını önler.

Başa dön tuşu