Mantar zehirlenmesi belirtileri baş dönmesi ve halsizlik yaşıyorsanız…

Mantar tam bir vitamin ve mineral deposudur. Bu kadar yararlı olan bir besinin gerçek tüketilmesi insan hayatı açısından kıymet taşımaktadır. Zira hakikat bir formda tüketilmeyen mantarlar zehirliyor, hatta ve hatta mevte bile neden olabiliyor. Çoklukla baş dönmesi, kusma ve ishal üzere belirtilerle ortaya çıkan mantar zehirlenmesine dair tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Pekala mantar zehirlenmesi belirtileri neler? Mantar zehirlenmesi nasıl tedavi edilir? İşte mantar zehirlenmesine dair tüm merak edilenler! 

MANTARLARIN BİLİNÇSİZ TÜKETİLMESİ ZEHİRLENMEYE YOL AÇIYOR 

Her yıl olduğu üzere mantar zehirlenmeleri bu yılda hayli fazla görülen vakalr ortasında yer alıyor. Bunun tek bir nedeni bulunuyor. Sonbaharda yeşeren mantarların biliçsizce tüketilmesi. Bu zehirlenme kimi şahıslarda ileri tepkilere yol açabiliyor bu da mevte sebebiyet verebiliyor. 

MANTARLARI SİRKELİ SU İLE TUZA BASTIRIYORSANIZ… 

Orman altlarında ve çalılıklarda yeşeren bu mantarların zehirli ve zehirsiz olmak üzere 2 tipi bulunuyor. Halk ortasında yaygın olan bir görüşe nazaran mantarları sirkeli su ile tuza bastırma ile zehirin gittiği söyleniyor. Lakin bu büsbütün yanlış bir bilgidir. Köylülwerin bu bahiste kesinlikle bilinçlendirilmesi gerekiyor. 

MANTAR ZEHİRLENMESİNİN BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Mantar zehirlenmesi 3 saat içerisinde kendisini belirli eden bir rahatsızlıktır. Beden tepkiye birinci girdiği anda mide bulantısı başlar. 

KİŞİ KENDİSİNİ YORGUN HİSSETMEYE BAŞLAR 

Kısa bir mühlet sonra kusma yaşanır. Ve kişi kendisini halsiz ve yorgun hissetmeye başlar. 

KISMI FELCE NEDEN OLUR 

Bu mantarlar sindirim sistemi ve hudut sistemini çökerten unsurlar içermektedir Kısmi felç gibisi bir durum yaşanmasına neden olur.

MANTARI SAKIN BU TÜRLÜ TÜKETMEYİN!

Uzmanlar, bulunduğunuz her mantarı tüketmeme konusunda kesin ihtarda bulunuyor. Yanlışlıkla bile bu mantarlardan tüketen kişinin karaciğerleri önemli deformasyona uğrar. Bu nedenle uzmanlar toplanmış mantar yerine besin kontrolünden geçirilmiş mantarlar tüketilmesini tavsiye ediyor. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Mantardan zehirlenen birinin birinci olarak yapması gereken şey bol su içmek olmalıdır. Çabucak akabinde muhakak bir uzman doktora başvurmalıdır. Kimi hadiseler 24 saat içerisinde vefatla sonuçlandığı için bu hususta asla geç kalınmaması gerekir. Uzmanlar bedendeki toksinlenmeyi temizlemek için ağır antioksidan yüklü serum verir. Bunun yanı sıra midede kalan mantarlar da endoskopi ile boşaltılır. 

Başa dön tuşu