Meme kanseri belirtileri neler? Ailesinde meme kanseri olanlar dikkat!

Her ne kadar korkutucu ve baş edilemez üzere görünse de göğüs kanseri erken teşhis ve tedavi ile tüm dertleri ortadan kaldırabilir ve göğüs kanseri riskini en aza indirgeyebilirsiniz. Göğüs kanserini işaret eden 7 belirti hakkında kıymetli bilgiler veren Memorial Diyarbakır Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Hakan Meral, 1-31 Ekim Göğüs Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle göğüs kanseri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Göğüs kanseri belirtileri neler? Göğüs kanseri tedavisi nasıl olur? Göğüs kanseri riski nasıl azaltılabilir? İşte göğüs kanserine dair merak ettiğiniz her şeyi Elmaelma.com’da bulabilirsiniz!

Meme Kanseri Genetik mi?

Meme kanseri riskini en aza indirmek için hastalığa neden olan değiştirilebilir risk faktörlerinin ortadan kaldırılması gerekir. Hormonlu besinlerden ve bilhassa yağlı yiyeceklerden uzak durmak, birinci doğumu 25 yaşından evvel yapmak ve emzirmeye ihtimam göstermek, alkol ve sigara kullanmamak göğüs kanseri riskini azaltan kıymetli faktörlerdir.

Son devirlerde soya izoflavanlarının östrojene benzeri tesirleri göğüs kanseri ile alakalı olabileceği deneysel çalışmalarda ortaya koyulmuştur. Ayrıyeten A, C, E vitaminleri ile beta karotenin, likopenin ve antioksidanların yetersiz olması göğüs kanseri riskini artırabilir. Bilhassa 50 yaş üstü bayanlar bu vitamin ve besinlere karşı dikkatli olmalıdır. Ayrıyeten bu kanser çeşidinde genetik yatkınlık da çok kıymetli bir faktördür. Bilhassa annesi ve kız kardeşi göğüs kanserine yakalanmış olan bayanlar risk kümesinde olduklarını bilmeli, nizamlı halde hekim denetiminde olmalı ve bu denetimleri ihmal etmemeli, göğüs kanseri belirtilerini de bilmelidir.

Meme Kanserini İşaret Eden Belirtiler

  • Memede yahut koltukaltında ele gelen kitle
  • Meme başında kanlı yahut şeffaf renkli akıntı
  • Meme başında içe hakikat çekilme, çökme yahut form bozukluğu
  • Meme başı derisinde soyulma, kabuklanma
  • Meme cildinde yara yahut kızarıklık
  • Meme cildinde ödem, şişlik ve içe gerçek çekintiler olması
  • Memede büyüme, biçim bozukluğu yahut asimetri ya da renginde değişiklik

Tedavi Müddetinde Hastalal Toplumsal Çizgiyle Bağlantısı Kesmemeli!

Günümüzde göğüs kanseri olayları artmakla birlikte tedavideki değerli gelişmeler de hayat oranlarını artırmaktadır. Erken periyotta teşhis edilen göğüs kanseri hadiseleri, günümüzde büsbütün tedavi edilebilmekte ve hasta kanserden kurtulmaktadır. Kanser tanısı konulan hastalar; toplumsal ömürden kopmamaları, morallerini yüksek tutmaları ve tedavi sürecinde yaşanabilecek dertleri en aza indirecek tedbirler açısından bilgilendirilmelidir. Hastaların günlük hayatlarına devam etmelerini sağlamak, tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması için epeyce değerlidir.

Meme Kanseri Ameliyatı Nasıl Olur?

Meme kanseri tanısı konulan hastalarda bir kadro tarama testleri yapılarak, hastalığın öbür organlara da metastaz yapıp yapmadığı araştırılır. Bu türlü bir durum yoksa ve kanser göğüste sınırlıysa cerrahi tedavi planlanır. Tümörün çapı büyük ise cerrahi öncesinde neoadjuvant tedavisi yapılır. Her göğüs kanserinde göğsün tümünü almaya gerek yoktur. Tümörün bulunduğu bölgeye, yerleşim haline ve çeşidine nazaran göğüs kollayıcı cerrahiler ön plana çıkmaktadır. Bu tedavide göğsün tümü değil yalnızca tümörlü alan alınmaktadır. Multidisiplinel yaklaşım ile cerrahi sonrası kemoradyoterapi nüks oranını epeyce azaltmaktadır. Total mastektomi yapılsa bile rekonstrüktif cerrahi ile hastaya yeni bir göğüs yapılması mümkündür.

Sağlıklı Beslenme ve İdmanlar Kanser Riskini Azaltıyor!

Güçlü bir bağışıklık sistemi tüm hastalıklarda olduğu üzere göğüs kanserinden korunmada da tesirli bir faktördür. Her gün tertipli olarak lif ve probiyotik maya içeren besinlerin yanı sıra süt, yoğurt üzere besinlerin da alınması hem sıhhatin korunması hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile kanser riskini azaltan değerli faktörlerdir. Son yıllarda birtakım merkezlerde yapılan çalışmalar, B vitamininin göğüs kanseri riskini belli oranda azalttığını göstermektedir.

Bir öteki çalışmada B vitamini eksikliği olan ve göğüs kanseri teşhisi konulan hastalarda, metastaz riskinin B vitamini seviyesi olağan olanlara nazaran daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Balık, yumurta sarısı, süt ve süt eserleri, tereyağı B vitamininden varlıklı olan besinlerdir. Ayrıyeten tertipli ömür ve sağlıklı beslenmeye ek olarak günde 1-2 saat yapılan idmanın göğüs kanserini azalttığı görülmüştür

Başa dön tuşu