Mide felci belirtileri yanma ya da şişkinlik hissediyorsanız…

Mide felcinin ne olduğunu hiç duymuş muydunuz? Nadiren görülen sindirim bozukluğu olarak bilinen mide felci önemli sıhhat meselelerine yol açan etkenlerden biridir. Mide felci belirtileri neler? Mide felci tedavisi var mıdır? üzere merak edilen tüm soruların cevaplarını elmaelma.com’da bulabilirsiniz. 

GASTROPAREZİ (MİDE FELCİ) BİRÇOK NEDENİ VARDIR 

Şekerin kanda yükselmesi demek organların hasar almasına neden olması demektir. Ciddi işlevsel bozukluklara ortam hazırlayan şeker hastalığı midenin motor hareketlerini de yavaşlattığından bireyde mide felci görülebilmektedir. 

Yaşanan yeme bozukluğu  ve yanlış ya da sistemsiz uygulanan diyet programları da mide felci yaşanmasına neden olmaktadır. 

 Bazı ilaçların yan tesirleri de hastalığı tetikleyebilir.

Vücutta azalan kalsiyum da kasların yavaşlamasına neden olur. Bu kaslar ortasında mide kasları da mevcuttur.

GASTROPAREZİNİN (MİDE FELCİ) BELİRTİLERİ NELEDİR?

Mide felcinin birçok belirtisi vardır. Bunlar;  Mide yanması ve şişmesi, daima yaşanan mide bulantısı, ani başlayan iştahsızlık ve kilo kaybı,midede biriken besinler nedeniyle yaşanan ağız kokusu,kusma isteği ve sık sık gaz ağrısı üzere belirtilerdir. 

MİDE FELCİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Mide felci hastalığında yaşanan belirtiler neredeyse birçok hastalığın belirtisi ile birebirdir. Bu nedenle bu biçim belirtileri taşıyanların derhal bir uzmana görülmesi yerinde bir karar olacaktır. Uzman hekim endoskopi ile mide içerisinde yaşanan işlevsel bozuklukların nedenine bakar. Daha sonra midenin boşalma durumu ölçülür. Mide kasları ve hudut tetkiklerinden sonra uzman tabip mide felcini teşhis ettikten sonra ilaç tedavisine başlar. Bu süreçte de diyet tekliflerinde bulunan uzman tabip bilhassa mide asidinin ve duvarının sıhhati için kimi besinleri yükte tüketmeyi tavsiye eder. 

Başa dön tuşu