Mide gribi nedir toplu taşıma araçlarına dikkat!

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte mevsim değişiklikleri, bağışıklık sistemimizin düşmesine ve grip olmamıza yol açıyor. Bu kolay üzere görünen fakat aslında kişinin ömür kalitesini düşüren hastalığın midemizde de olabileceğini biliyor muydunuz? Evet kulağa biraz farklı geldiği yanlışsız ancak gerçek! Mide gribinden bahsediyoruz. Mide gribi nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bu üzere soruların yanıtlarını  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik’ten öğrendik. İşte mide gribine dair tüm bilinmeyenler! 

KAPALI ORTAMLARDA GEÇİRİLEN MÜHLETİN ARTMASI MİDE GRİBİNE YOL AÇIYOR!

Bu virüsü öbür gripten ayıran en temel etken havaarın soğuması değil. Olağan grip genel olarak havaların soğumasıyla, bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklanırken mide gribi, kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmenin artması sebebiyle meydana geliyor. 

KARIN AĞRISI VE KUSMAYA NEDEN OLUYOR 

Grip denilince hepimizin aklına burun akıntısı, öksürük ve tıkanan burunlar geliyor. Olağan bir gripte ortaya çıkan bu belirtiler mide gribinde yerini karın ağrısı, kusma ve ağrılara bırakıyor. Mide giribi çok kolay yakalanılabilen bir hastalıktır. 

EN ÇOK ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE GÖRÜLÜYOR 

Norovirüs denilen bu virüsün herkese bulaşma imkanı bulunuyor. Bir insan hayatı boyunca birden fazla mide gribine yakalanabilir. Bu virüse yakalanma mümkünlüğü ise en çok çocuklarda ve yetişkinlerde görülüyor. 

Mide gribinin pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; mide bulantısı, ishal,kusma,karın ağrısı,karın krampları üzere belirtilerdir. 

ELLERİNİZİ PAK TUTMAYA İTİNA GÖSTERİN 

Mide gribi çok kolay bir formda bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Bilhassa hastanın dışkısında ve kusmuğunda çok fazla ölçüde bulunan bu virüsun olduğu noktalara temas edilmesi durumunda hastalık çarçabuk bulaşmaya neden olmaktadır. Bu hastalık en çok toplu taşıma araçlarından bulaşıyor. Kalabalık ortmlarda, bilhassa de toplu taşıma araçlarında vakit geçirdikten sonra ellerinizi kesinlikle yıkamaya ihtimam göstermelisiniz. 

BOL SIVI TÜKETMEK EHEMMİYET TAŞIYOR 

Mide gribinin tedavisi bol sıvı tüketme ile olmaktadır. Hastalığa karşı rastgele bir aşı üretilmemiştir. Bu noktada en değerli tedavi biçimini bol bol sıvı tüketerek yapabilirsiniz. Bu biçimde beden boşaltım yoluyla virüsü dışarıya atacaktır. Bunun yanı sıra oluşan sıvı kaybını gidermek için serum takviyesi sağlanabilir.  

Başa dön tuşu