Mide kanseri neden olur daha çok erkeklerde görülüyor!

Kansere bağlı mevt nedenleri ortasında birinci sıralarda yer alan mide kanseri kilo kaybı, karın ağrısı, kusma, midede şişkinlik üzere belirtiler veriyor. Mide kanserinden korunmak için ise bilhassa tuzlu ve tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Mide kanseri ile ilgili kıymetli bilgiler paylaşan Medigold Sultan Hastanesinden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar,” Mide kanseri sıklıkla 50-60’lı yaşlarda bayanlara göre daha çok erkeklerde görülen, kansere bağlı vefat nedenleri ortasında birinci sıralarda yer alan tehlikeli bir kanser cinsidir. Tuzlu yiyecekler, tütsülenmiş ve mangalda hazırlanmış yiyecekler, helikobakter pilori enfeksiyonu, sigara, geçirilmiş mide ameliyatları, kronik atrofik gastrit (mide yüzeyinin uzun müddetli iltihabı), pernisiyöz anemi üzere nedenler mide kanseri riskini arttırır. İştahsızlık, kilo kaybı, karın sağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, midede şişkinlik, karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi üzere belirtiler verir. Bu türlü bir durumda hastaların acil olarak uzmana başvurup endoskopi yaptırmaları tavsiye edilir. “dedi.

Ülkemizde en sık rastlanan kanserler ortasında.

Mide kanserinin ülkemizde en sık rastlanan kanser çeşitlerinden biri olduğuna dikkat çeken Fatih Kar erken teşhisin ehemmiyetine dikkat çekti. Kar,” Mide kanseri çeşitli nedenlerden dolayı mide mukozasında berbat huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda gerçekleşir. Mide kanseri tüm kanserler ortasında en sık karşılaşılan dördüncü kanserdir. Ülkemizde en sık rastlanan kanserler ortasındadır. Midenin rastgele bir bölgesine yerleşen ve ekseriyetle lenf bezleri, karaciğer, akciğer üzere organlara yayılım yapabilir. Erken teşhis bu kanserde de büyük kıymet taşıyor. Yanlışsız tedaviler uygulanarak mide kanseri denetim altına alınabilir. Korunmada ise uzman denetimi ve hakikat beslenme büyük rol oynuyor.” tabirlerini kullandı.

Ameliyat sonrası sistemli denetim kaide.

Mide kanseri tedavilerinin multidisipliner bir yaklaşımla planlandığını söz eden Kar,” Erken evrede teşhis konulan uygun hastalara ameliyat bahtı doğmaktadır. Yaklaşık 2-5 saat süren mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı yahut tamamı alınmaktadır. Mide ameliyatı sonrası da hastaların kesinlikle sistemli hekim denetiminde kalması gerekir. Hastanın beslenme programını ve halini uzmanların önerdiği biçimde düzenlemesi gerekir. İleri evrede teşhis konmuş hastalara cerrahi önerilmemektedir. Bu yüzden erken teşhis mide kanserinde hayat kurtarıcıdır. Mide kanseri çoklukla geç devirde şikayet verir. Bu nedenle hastalar çoğunluğu yakalandığında ileri evrelere ulaşılmış olmaktadır. Erken teşhis edildiğinde ise büsbütün güzelleşme sağlanabilmektedir. Bu nedenle toplumsal bilinçlenme mide kanserinin önlenmesi ve tedavisinde çok değerlidir. Muhakkak aralıklarla denetim olmak ve endoskopi yaptırmak erken teşhiste çok değerlidir.” formunda konuştu. 

Başa dön tuşu