Nermin Yıldırım’ın romanı Misafir Berlin Uluslararası Film Festivalinde yerini alıyor!

Edebiyatın kıymetli isimlerinden biri olan Nermin Yıldırım’ın daima kitap’tan çıkardığı son romanı ‘Misafir’, Berlin Memleketler arası Sinema Şenliği’nin ”Books at Berlinale’’ye seçilen 4. eser oldu. 150’den fazla yapıtın katıldığı şenlikte 4. eser olarak büyük muvaffakiyet elde etti. Dünyanın en kıymetli sinema şenliklerinden biri olan Berlin Memleketler arası Sinema Şenliği kapsamında gerçekleşen Books At Berlinale programına bu yıl 30’un üzerinde ülkeden 150’den fazla edebi eser başvurdu.

7-17 Şubat 2019 tarihleri ortasında 69’uncusu gerçekleşecek olan şenliğin 2006’dan beri Franfurt Kitap Fuarı’yla ortaklaşa sürdürdüğü programa; Almanya, Fransa, Gürcistan, Yunanistan, İtalya, Norveç, İspanya, Türkiye ve İngiltere’den olmak üzere toplam 12 edebi eser seçildi. Seçilen kitaplar, yeni basılan, en çok satanlara girmiş ve/veya ödül sahibi yapıtlardan oluşuyor.

NERMİN YILDIRIM’IN SON ROMANI KONUK, BERLİN MEMLEKETLER ARASI SİNEMA FESTİVALİNDE!

Edebiyatımızın usta kalemlerinden Nermin Yıldırım’ın daima kitap’tan çıkan son romanı Konuk, Berlin Milletlerarası Sinema Festivali’nin edebi yapıtları sinemaya uyarlayabilmek emeliyle, Franfurt Kitap Fuarı’yla ortaklaşa yürüttüğü ”Books at
Berlinale” programına seçildi! 150’den fazla edebi yapıtın başvurduğu programa
seçilen 12 kitap ortasında yer alan Konuk tıpkı vakitte, 2006’dan bu yana
Türkçe eserler içinden seçilen Books at Berlinale’ye seçilen 4. eser oldu.

Nermin Yıldırım’ın uzman ve varlıklı lisanıyla, yakın geleceğe dair ürkütücü, tuhaf ama
bir o kadar da tanıdık bir dünya yarattığı altıncı romanı Konuk de, bu yapıtlardan biri olmaya hak kazandı. Hemşirelerin “abla”, hastaların “misafir”, başhekimin “baba” diye isimlendirildiği, her geçen gün daha katı kurallarla yönetilen tuhaf ancak bir yandan da çok tanıdık bir akıl hastanesinin kapılarını aralayan daima kitap logolu Konuk,  Books at Berlinale’ye şimdiye dek seçilen dördüncü Türkçe eser olma özelliğini de taşıyor. Seçilen 12 yapıtın sunumları, üç gün sürecek atölye çalışmalarının akabinde 11 Şubat’ta Berlinale Co-Production Market’ta gerçekleşecek. Yapılacak sunumlarda kitaplar, dünyanın dört bir yanından gelen üretimcilere tanıtılacak.

NERMİN YILDIRIM HAKKINDA

Anadolu Üniversitesi Bağlantı Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve mecmualarda muhabir, editör ve köşe muharriri olarak çalıştı. Birinci romanı Unutma Beni Apartmanı 2011 yılında (DK-hep kitap, 2017) yayımlandı. Onu Düşler Anlatılmaz (DK, 2012-hep kitap, 2017), Gizli Bahçeler Haritası (DK, 2013-hep kitap, 2018), Unutma Dersleri (DK, 2015) izledi. 2017’de daima kitap tarafından yayımlanan Dokunmadan isimli romanıyla Dünya Kitap 2017 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne layık görüldü. Son romanı Konuk 2018’de daima kitap tarafından yayımlandı.

Fotoğraf; Kiraz Demirezen

Romanları Sırpça, Bulgarca, Çince, Arapça, Lehçe, Azerice, Makedonca üzere lisanlara çevrilen Yıldırım, memleketler arası müellif programlarına konuk olarak, 2013 kışını Köln Kültür Dairesi’nin davetiyle Köln’de, 2015 sonbaharını Şanghay Muharrirler Derneği’nin davetiyle Çin’in Şanghay kentinde geçirdi. Murathan Mungan’ın
Kadınlar Ortasında (Metis, 2014) isimli hikaye seçkisi başta olmak üzere çok sayıda edebiyat seçkisinde yer aldı. 

Başa dön tuşu