Ofis çalışanlarında olan sırt el bilek ağrıları ile başa çıkmanın 6 yolu!

Ofis ortamında çalışanların ortak sıhhat sorunlarından biride oturmaya bağlı olarak sırt ve omuz ağrılarıyla başa çıkmak için dikkat edilmesi gereken kimi sıralamaları bir ortaya getirdik! Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli,  sabahtan akşama kadar ofiste çalışanlar için kol, el, bilek, sırt, omuz ağrılarıyla baş etmek için kimi teklifleri sıraladı!

Ofiste Oturma Formunuza Dikkat!

Özellikle uzun mühlet öne eğik çalışan bireylerin; hem kendilerini hem de kürek kemiklerini daha dik pozisyonda tutmaları kural. Kürek kemiğinin öne gerçek tutulması çevreleyen kasların ahengini bozarak ağrıya neden oluyor. Dahası bu kasların uyumsuz çalışması uzun periyotta omuzda kas yırtığına yol açabiliyor. Omuzda kas yırtığı ise kendini gece ağrısı ve hareket kaybı ile gösteriyor. Bu nedenle kendi kendinize dik durmaya çalışın, dik durmayı tercih edin.

Bilgisayarla Göz Temas Aralığını Yeterli Ayarlayın!

Bilgisayar ekranınızı göz hizanızda, klavyenizi kollarınız rahat konumda olacak formda gövdenize yakın tutun. Klavyeye hakikat uzanarak omuzlarınızı öne yanlışsız açılandırmaktan kaçının. Klavye ve farenin kol eklemlerinizi bükük tutmayı engelleyecek arada olmasına ihtimam gösterin. Dirsek ve el bileklerinin bükük durumda uzun mühlet kalması bu bölgelere komşu hudutları sıkıştırarak ellerde uyuşma, ağrı ve güç kaybı ile sonuçlanabiliyor.

Yarım Saatte Bir Kaç Dakika Turlayın!

Hareketsiz kalmak hareket etmekten daha zordur. Zira hareketsiz kalmak için kaslarımızı devamlı kasılı tutmamız gerekir. O nedenle ofis çalışanları bütün gün oturduğu halde kronik yorgunluk çekerler. Omuz ve kolları sabit tutmak için bu bölgedeki kasların devamlı kasılı durması ise spazm ve ağrıyla sonuçlanacaktır.

İhtiyaç Dışında Bağlantı Araçlarından Uzak Durun!

Cep telefonunun maksadı dışında ve çok kullanımı, irtibat için yazılı bildiri kanallarının tercih edilmesi, bilhassa el ve ön kol bölgesi eklem ve kaslarda kronik ağrıya yol açıyor; bir manada onların kullanım ömrünü tüketiyor. Bu nedenle irtibat araçlarını günlük yaşantınızda gereksiz yere kullanmamaya çalışın.

Arkadaşlarınızı Haberdar Edin!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli “Ne kadar dikkat edersek edelim günün yoğunluğu içinde bu noktaları gözden kaçırabiliyoruz. O nedenle ofis çalışanları birbirlerini uyarmalı, farkındalığı artıracak biçimde birbirlerini motive etmeliler. Zira emin olun iş arkadaşlarınız da sizin çektiğiniz ağrıları çekiyor” diyor.

Geceleri Ağrılar Yakanızı Bırakmıyorsa Dikkat!

Gün içinde çekilen ağrılar iş çıkışı yahut tatil periyotlarında rahatlayabiliyor. Zira meseleye maruz kaldığınız müddet bittiğinde eklemler, kaslar, tendonlar ve sonlar kendini toparlayabiliyor. Lakin ağrılarınız gece de devam ediyorsa bedeninizin iyileştiremediği bir durum kelam konusu olabilir. O sebeple omuz, kol ve ellerinizde gece ağrısı varsa kesinlikle bir uzmana başvurun.

Başa dön tuşu