Omuz ağrısı neden olur iltihaplı romatizma ağrıya sebep oluyor!

Genellikle ağır kaldırma, omuzu zorlayan ani hareketler sebebiyle oluşan omuz ağrısı ömür kalitesini epey düşüren bir rahatsızlıktır. Omuz ağrılarına pek çok sıhhat sorunu neden olabilmektedir. İltihaplı romatizma da şiddetli omuz ağrılarına yol açan hastalıklardan biri. Pekala omuz ağrısı nedir ve tedavisi nasıl olur? Bu soruların karşılığı haberimizde…

Omuz ağrısı nedir?

Omuz ağrısı, sıklıkla kemikleri çevreleyen ve hareketini sağlayan yumuşak doku zedelenmelerinden ötürü ortaya çıkar. Omuz sıkışma sendromu olarak bilinen subakromial impingement, omuz ağrısı nedenleri arasında en sık görülenidir. Kolun baş düzeyinin üzerine kaldırmasıyla yapılan uzanma ve cam silme üzere hareketler ile oluşan omuz sıkışması, omuz bölgesinde bulunan tendonların, yeniden bu bölgede bulunan kemik yapılarının ortasına sıkışması ile ortaya çıkar.

Omuz ekleminden kaynaklanan ağrıların yanı sıra farklı bölgelerde oluşan rahatsızlığa ilişkin yakınmaların, bu bölgeye yansımasından ötürü da omuz ağrısı görülebilir. Omuz sonlarında oluşan iltihaplanma, deveran bozuklukları, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, boyun fıtıkları, iç organlarda bulunan sistemik hastalıklar, torasik çıkış sendromu, tümör varlığı, diyabet, tüberküloz ve fibromiyaljiye bağlı olarak gelişen birtakım sıhhat sorunları de omuz bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olur.

Omuz ağrısı neden olur?

Omuz ağrısı olarak tanımlanan yakınmalara pek çok etken sebep olabilir. Omuz ağrısı, sık görülen eklem ağrıları ortasında yer alsa da ağrının yeri, tipi ve şiddeti öbür bulgularla birlikte ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Hastanın hikayesine nazaran tabip, fizikî muayene sonrasında ek tetkikler isteyerek ağrıya neden olan durumu ortaya çıkarır ve uygun tedaviyi düzenler. Sıklıkla karşılaşılan omuz ağrısı sebeplerinden kimileri şu halde sıralanır:

Bursit: Kesecik iltihabı olarak bilinen rahatsızlık, kemik ve yumuşak doku ortasında bulunan ve sürtünmeyi azaltan, içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanması ile meydana gelir.

Fibrozit: Kötü bir beden durumu ile omuz ekleminin kullanılması sonucu kasların gevşeyememesinden kaynaklanan ağrı ve uyuşma olarak kendini gösterir.

Donuk Omuz: Omuz hareketinin kısıtlanması ile ortaya çıkan omuz eklem kapsülünün sertleşmesi ile ağrı ortaya çıkar. Çoklukla farklı sebeplerden oluşan omuz ağrısına bağlı olarak kişinin omzunu uzun müddet ile hareket ettirmemesinden kaynaklanır.

Romatizma: İltihaplı romatizmaların çoğunluğu omuzu etkilemektedir. Romatizma sebebiyle omuzda şiddetli ağrılar oluşur.

Omuz Çıkıkları: Kemik uçlarının zorlanmasına neden olan travmalar sonucunda omuz ekleminde ağrı oluşabilir.

Tedavisi nasıl olur?

Kas zorlanması ve yanlış harekete bağlı olarak gelişen omuz ağrıları kısa mühlet içinde tabiatıyla güzelleşirken, 2 günden fazla süren omuz ağrılarında düzgünleşme olmaması durumunda tabibe başvurmak gerekir. Omuz ağrısı tedavisinde kimi durumlarda kolay ağrı kesici ilaçlar kâfi olurken, birtakım hadiseler multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.

Omuz ağrısını önlemek için…

– Omuzu zorlayacak hareketlerden ve ağır yük taşımaktan kaçınılmalı.
– Sıcak günlerde bilhassa araç içinde klimanın üflediği soğuk havanın direkt olarak beden üstüne gelmesi engellenmeli.
– Yüksekten eşya alma ya da koyma üzere uzun müddet ile kolların baş düzeyinin üstünde tutulması gereken hareketlerden kaçınılmalı.
– Oturma durumunda kollar dirsek bölgesinden desteklenmeli.
– Günde birkaç sefer kollar sırt bölgesine ve enseye koyularak antrenman yapılmalı.
– Siz de omuz ağrısı çekiyorsanız, sıhhat denetimlerinizi tertipli olarak yaptırmayı unutmayın.

Başa dön tuşu