Omuz masajı sağlıklı mı bilinçsizce yapılırsa…

Omuz ağrısının nedenleri neler? Omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz masajı sağlıklı mı?Uzmanlar uyarıyor! Bilinçsizce yapılan masajlar ağrıyı arttırıyor. İşte omuz masajına dair tüm bilinmesi gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler! 

Gün içerisindeki çok etkinlik ve travma sonrası meydana gelen omuz ağrıları; gece ağrısı ve kolay günlük işleri yapmakta zorlanma formunda kendini gösteriyor. Halk ortasındaki ‘omuza masaj yapma’ geleneğine değinen Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, bilinçsizce yapılan masajın, ağrıyı azaltmaktan çok artırabileceği konusunda uyardı. Omuz ağrıları çoklukla aşırı kullanım (ev işleri, mesleksel ve sportif çok kullanım gibi) nedeniyle olabildiği üzere travma yani hatırlanan bir zorlanma yada düşme sonrası başlamaktadır. Uykudan uyandıran gece ağrısı, kolay günlük işleri yapmakta zorlanma (örneğin saçını tarayamama ya da geriye götürememe gibi) ile kendini gösterir.

OMZA MASAJ YAPMAK AĞRIYI ARTTIRABİLİR 

Omuza masaj yapmak ağrıyı azaltmaktan çok aktive edebilir. Masajla bir arada bilinçsiz yapılan ya da yaptırılan omuz hareketleri ya da manipülasyonları ağrı uyandırarak eklem ve döndürücü adalelerdeki hasarını boyutlarını artırabilir.

AĞIRLIK KALDIRIRKEN DİKKAT! 

Kaç kilo ağrılık kaldırdığımızdan çok hangi adale kümesinin ne kadar etkilendiği kıymetlidir. Bunun yanında adaleye çok gerginlik verecek, yüklerin tekrar tekrar kaldırılması özelikle omuz etrafı adalelerimizde akut ya da kronik hasarlar yaratabilir. Birinci seferinde çok yüklenmeler fark edilmese de adalelerimiz ve yapıştıkları tendonlar (kiriş) hasarlanır.

TEDAVİ USULLERİ NELER? 

Omuz hasarları tedavisi hasarın boyutuna, günlük hayatı etkileme potansiyeline ve natürel ki hastanın yaşına nazaran değişiklik göstermektedir. Omuz dokuları (adale, tendon, eklem ya da eklem kapsülü) günlük hayatı olumsuz etkileyecek oranda ileri derece, kronik olarak hasarlanmış ise (örneğin; yırtık ya da donuk omuz gibi) tedavi birçok vakit cerrahi olacaktır. Yırtıkların ve omuz çıkıklarının cerrahi tedavisi kapalı prosedürlerle gerçekleştirilmektedir.

Başa dön tuşu