Öpüşmek kısırlık yapar mı uzmanlar uyarıyor!

Birbirimize hislerimizi söz etmemizi sağlayan davranışlardan biri olan öpüşmenin kısırlığa yol açabildiğini biliyor muydunuz? Evet epey saf görünen bu davranış, epey önemli sonuçlara yol açabiliyor. Alkolün, berbat beslenmenin üreme kapasitesini azalttığını artık hepimiz biliyoruz. Lakin öpüşme hiç aklımıza gelmemişti diyorsanız içeriğimize bir göz atmanızda yarar var. Uzmanlar uyarıyor! Açıklanamayan kısırlık ile öpüşme ortasında bir irtibat bulunuyor. İşte tüm merak edilenler! 

AÇIKLANAMAYAN KISIRLIĞI OLAN BAYANLARDA VİRÜS TESPİT ETTİLER 

İtalya’da Ferrera Üniversitesi’ndeki bir küme araştırmacı açıklanamayan kısırlığı olan bayanları muayene ettiler ve bu bayanların yüzde 43’ünün Herpes virüsünün bir tipi olan HHV-6A ile enfekte olduğunu saptadılar. Bu virüs üreme potansiyeli olağan olan bayanlarda saptanmadı. Açıklanamayan kısırlık olgularının ¼’ü, panikle farklı tahliller aramakta, değerli ve travmatik tedavi yollarına yönelmektedir. HHV-6A virüsüyle enfekte olan bayanlarda sitokin düzeyleri olağandışı olarak bulunmuştur. Sitokinler yumurtanın döllenmesinde ve fetal gelişmede değerli rol oynayan, hücreler ortasındaki etkileşimi sağlayan sinyal veren proteinlerdir. Bilim insanları birebir vakitte adet döngüsü mühletince olağan dalgalanmalar gösteren östradiol hormonunu da bu virüsle enfekte olmuş bayanlarda yüksek olarak saptamışlardır.

VİRÜSÜN ÖPÜŞME YOLUYLA AKTARILDIĞI BİLİNİYOR 

Virüs kanda ve tükürükte bariz olarak saptanamayabilir bu nedenle de gerçek sıklığını bilmek mümkün olamamaktadır lakin tükürük bezlerinde çoğaldığı ve araştırmaların gösterdiği üzere öpüşmeyle aktarıldığı bilinmektedir.
Eğer bulgular doğrulanırsa, kısır bayanların büyük bir alt kümesi tedaviden faydalanarak olağan üreme potansiyeline ulaşacak.

KALICI ÖZRE HATTA ÖLÜMENE YOL AÇABİLİR 

İki yakın akraba olan HHV-6A ve HHV-6B, insan herpes virüslerinden olup iki yaşından evvel birden fazla kişi bunlarla enfekte olmuştur. Bebeklik periyodunda geçirilen HHV-6 enfeksiyonunda; ateş, ishal ve roseola diye bilinen döküntülerle karakterize semptomlar izlenir. Nadiren de olsa febril nöbet, ensefalit üzere önemli komplikasyonlar da oluşturabilir. Başka herpes tiplerinde olduğu üzere bu virüs de hayat uzunluğu bedende kalır ve hayatın sonraki periyotlarında tekrar aktive olabilir. Tekrar aktivasyon tüm bedende başlayabilir. (beyin, kalp, böbrekler ve mide-barsak sistemi) Kimi olgularda beyni etkileyerek bilişsel işlevleri bozabilir ve kalıcı özre hatta vefata yol açabilir. Son devirlerde yayınlanan birçok çalışma bu virüsün kronik nörolojik bozukluklara sebep olabildiği, sara nöbetleri oluşturduğu ve önemli nörolojik sekeller bıraktığını göstermiştir.”

Başa dön tuşu