P vitamini eksikliği belirtileri damar zedelenmesini engelliyor

P vitamini C vitamini ile benzerlik gösteren bir vitamindir. Bu nedenle yüzyıllardır eksikliği fark edilmeyen vitaminler ortasında bulunmaktadır. Bedende oluşan yaraların düzgünleşmesini sağlaması, damarların zedelenmesini engellemesinden tutun da kılcal damarların geçirgenliğini arttırmasına kadar pek çok bahiste yarar sağlamaktadır.  Pekala P vitamini eksikliği belirtileri neler? P vitaminin bilinmeyen yararları neler? İşte P vitaminine dair tüm merak edilenler! 

VÜCUTTA OLUŞAN YARALARIN KAYBOLMASINI SAĞLAR 

P vitamininin misyonu bedenin C vitamininin emilimini arttırmasına yardımcı olmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra bedende oluşan yaralarında kaybolmasını sağlamaktadır. Birebir vakitte kılcal damarların geçirgenliğini de arttırmaktadır. 

İŞTE P VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ! 

P vitamini C vitamini eksikliği ile tıpkı belirtileri göstermektedir. Lakin P vitamini eksikliğinin besbelli belirtileri bulunmaktadır. P vitamini eksikliğinin en besbelli özelliklerinden biri damar kızarıklıkları ve şişmeleridir. Bunun yanı sıra; eklem şişkinlikleri,ruhsal hastalıklar, yorgun ve uykusuz hissetme, yürürken ya da uyurken baldır ve bileklerde yaşanan ani kramplar üzere yaşanan durumlardır 

DAMARLARIN ZEDELENMESİNİ ENGELLER 

Vücut içerisindeki damarların çabuk zedelenmesini ya da deforme olmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlara karşı duvarlarını güçlendirir. 

P VİTAMİNİ C VİTAMİNİ BAKIMINDAN VARLIKLI OLAN BESİNLERDE BULUNUR 

P vitamini C vitamini bakımından güçlü olan vitaminlerde bulunmaktadır. Turunçgillerin renklenmesini sağlayan maddeyi barındırmaktadır. Pekala P vitamini hangi besinlerde bulunur diyorsanız; Atkestanesinin kabuğunda, menekşe yaprağında, taze çarliston biber, greyfurt, kiraz, mandalina, marul üzere besinlerde bulunmaktadır. 

 P VİTAMİNİN BİRÇOK YARARI BULUNMAKTADIR 

 P vitamini bedenin dayanıklılığını arttırmaktadır. Bu nedenle bu takviye yapının dayanıklılığı için P vitamini epey kıymetlidir. Kemik kırılmaları üzere rahatsızlıkların önemli boyutlara varmasını önlemektedir. 

ALERJİK HADİSELERE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR 

Histamin unsuru salınımı bedende artıkça alerjik hadiselere yakalanma oranı da o kadar artar. P vitamini bu hususun salınımını azaltır. 

MENAPOZ DEVRİNDE YAŞANAN SIHHAT SIKINTILARINI ÖNLÜYOR 

P vitamini D vitamini ile bir arada alındığı vakit östrojen hormonunu tetikliyor. Bu da menapoz periyotlarında yaşanan sıhhat meselelerinin en aza indirilmesine yardımcı oluyor. 

Başa dön tuşu