Pişirmeye bile gerek olmayan çilek şerbeti tarifi

Hem çilek mevsimi hem de Ramazan. İftarda susuzluğunuzu gidermek için çileklerden sizin için şahane bir şerbet tanımı hazırladık. Üstelik iftara 5 dakika kala bile yapmanız mümkün. Kaynatma ve soğutma kederi bile yok. İşte pişirmeye bile gerek olmayan 5 dakikalık çilek şerbeti tanımı için gerekli olan gereçler…

Yarım kilo lezzetli çilek, 5 su bardağı su, 1 bardak toz şeker, bir kaç yaprak nane ve yeteri kadar buz.

YAPILIŞI: Çilek şerbeti yapmak için öncelikle çileklerin saplarını çıkararak düzgünce yıkayın. Gerisinde derin bir kaseye alın. Bir mutfak blenderı ile çilekleri uygunca ezin. Suyunun çıkmasından kaygı etmeyin. Tüm kesimleri ezildiğinde içine evvel şekeri atıp bir kaç sefer karıştırın. Akabinde kıvamını isteğinize nazaran ayarlayacak kadar suyu ekleyin. Bizim çilekler için 5 su bardağı ülküydü lakin çileklerin sululuğuna nazaran değişebilir. Akabinde nane yapraklarını içine atın ve aromasını vermesini sağlayın. İstek edenler için buzlu servis yapılabilir.

PÜF NOKTASI: Şayet çilek şerbeti yapmak için vaktiniz bolsa şekeri çileklerin üzerine geceden döküp reçel yapar üzere bekletebilirsiniz. Akabinde çilekleri ve şekeri birlikte blenderdan geçirebilir ve başka süreçleri uygulayabilirsiniz. Afiyet olsun. 

Başa dön tuşu