Pratik tava böreği nasıl yapılır?

Sabah kahvaltılarını, çay saatlerini renklendirmek istiyorsanız tava böreği tamda size nazaran. 10 dakikada hazırlayabileceğiniz bol peynirli üstelik fırında vakit kaybetmeden tavada pişirebileceğiniz bu lezzete bayılacaksınız. Hazırlanışı epeyce kolay olan bu böreğin tadı da enfes! Peynirli tava böreği nasıl yapılır? Materyalleri nelerdir? İşte sizler için tava böreğinin gereçleri ve hazırlanışı. 

MALZEMELER:

4 adet yufka, 1 su bardağı süt, 2 adet yumurta, 1/2 çay bardağı sıvı yağ, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı rendelenmiş beyaz peynir, 1/2 demey kıyılmış maydonoz, 2 su bardağı rendelenmiş kaşar peniri.

HAZIRLANIŞI:

Kullanacağınız tavayı kısık ateşte yanan ocağa koyun 1 adet yufkayı tavanıza yerleştirin. Bir kasede süt, yumurta, sıvı yağ ve tuzu karıştırın. Geriye kalan 3 adet yufkayı kesimlere ayırın  ve yufkaları yumurtalı karışıma batırın. Tavanın üzerinde duran yufkanın üzerine modüllere ayırıp yumurtalı harca batırdığınız yufkalardan yayın ve üzerine rendelenmiş beyaz peynir, kıyılmış maydanoz ve rendelenmiş kaşar peyniri ekleyip tıpkı süreci iki kez daha tekrarlayın. Kenarlara taşan yufkaları içe gerçek katlarken yumurtalı karışımı da kuru olan yufkaların üzerine sürün ve yapışmasını sağlayın. Böreği büsbütün kapattıktan sonra tavanın kapağını kapayın ve kısık ile orta ortasında olan ateş üzerinde her bir yüzeyini 15’er dakika pişirin.

Başa dön tuşu