Ramazanda diş bakımı nasıl yapılır asitli içecekler dişleri tehdit ediyor!

Ramazan ayında oruç tutanların 16-17 saat kadar bir şey yiyip içmemesi durumunda ağızda koku ve bakteri oluşmasına taban hazırlıyor. Ağızda çürük ve iltihapların oluşması ağız rahatsız edici ağız kokusunun oluşmasına neden oluyor. Tüm bunların olmaması ve ağız sıhhati bakımı hakkında Dünyaca ünlü diş tabiplerinin bulunduğu Avrupa Estetik Diş Hekimliği (EAED) Akademisi’nin dört Türk üyesinden biri olan Güzin Kırsaçlıoğlu, ramazan ayında ağız ve diş bakımına her zamankinden daha çok ihtimam gösterilmesi gerektiğini lisana getiriyor.

RAMAZAN AYINDA AĞIZ KOKUSU OLMAMASI İÇİN NE YAPMALI?

Bu bakteriler de ağızda yayılarak ağız kokusuna neden oluyor.Yeme ve içme alışkanlıklarının azalmasından ötürü ağızda oluşan bakteriler artar ve beraberinde tükürük oluşumu azalır. Bunun yanında sahurdan sonra çabucak uyumak da diş plaklarının tam olarak temizlenememesine neden oluyor. Bu sıkıntıların önüne geçmek için dişler iftar ve sahur aralığında en az iki dakika fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalı. Bol bol sıvı tüketimi yapılarak tükürük salgısındaki azalmanın önüne geçilmelidir. 

ASİTLİ İÇECEKLER DİŞ SIHHATİNİ TEHDİT EDİYOR!

Kırsaçlıoğlu, “Ramazan ayında ağız ve diş bakımı kadar yeme ve içme alışkanlıklarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bu alışkanlıklar beden sıhhati kadar diş sıhhati için de hayli kıymetli. Ramazan ayında bilhassa asitli yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılması gerekiyor. Bu aylarda tüketilen asitli içecekler kadar şekerli ve tatlı yiyecekler de diş sıhhati açısından büyük bir tehdit. Bunların önüne geçebilmek için bu aylarda asitli yiyecek ve içecek tüketimi en aza indirilmeli ve diş bakımı kesinlikle yapılmalı.” dedi

Başa dön tuşu