Reaktif artrit belirtileri arasında eklemlerde ağrı ve şişme varsa dikkat!

Sağlık meseleleri ortasında yer alan reaktif artrit iltihaplı eklem romatizmasıdır. İltihaplı eklem romatizması yani reaktif artritni belirtileri ortasında sıklıkla görülen eklemlerde şişlik ve ağrının olması yer alıyor! Pekala reaktif artrit tedavi prosedürleri neler?  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gündoğdu,elmaelma.com okurları için açıkladı. Bu belirtilere göz atarak erken teşhise yardımcı olabilirsiniz!

İltihaplı eklem romatizmalarından olan reaktif artrit; bedeninizin rastgele bir yerinde bir enfeksiyona reaksiyon olarak gelişen bir artrit tipidir. Belirtiler çoğunlukla; eklem ağrısı ve şişliği halindedir.

Reaktif artrit tedavi edildiği takdirde ekseriyetle 3 yahut 4 ayda güzelleşir. Hastaların yarısının birkaç yıl boyunca alevlenmeler sonrası hastalık belirtileri olur. Belirtiler geçmezse yahut tertipli olarak ortaya çıkarsa eklemler ve omurga deforme olabilir.

Reaktif Artritin Nedeni Nedir?

İki tip enfeksiyon birden fazla reaktif artrite neden olur: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, en sık 20 ila 40 yaş ortasındaki erkeklerde, bazı bakterilerin yol açtığı bağırsak enfeksiyonlarıdır. Lakin bu enfeksiyonlara sahip her beşerde reaktif artrit ortaya çıkmaz. Ailelerde saptanan özgül bir gen, kimilerinin reaktif artrit tanısı almasına neden olurken başkalarında neden değildir. Yani hastalığı oluşum sürecinde genetik ve çevresel faktörlerin birlikteliği kıymetlidir.

Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen semptomlar; ekseriyetle bacaklarınızda bir yahut daha fazla eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık artışı, eklem etrafındaki bağ ve tendonlarda ağrı ve şişlik, hastalık şiddetli ise de bel ağrısı formundadır. Eklem ağrısı ile birlikte, hafif ateş, yorgunluk, bitkinlik, iştahsızlık ve kilo kaybı belirtileri de ortaya çıkabilir. Kırmızı, tahriş olmuş gözler ve bazen görme sorunu, ağızda yara, cildinizde bilhassa avuçlarınızda ve tabanlarınızda ve tırnaklarınızın etrafında sert, nasırlaşmış döküntüler üzere eklemlerinizi içermeyen hastalık bulgularınız da olabilir.

Tedavi Sistemleri Neler?

Romatoloji uzmanı tabipler hastalık belirtilerinizi içeren tıbbi hikayeye dayanarak; detaylı, dikkatli bir fizik muayene yaparak reaktif artritiniz olup olmadığını söyleyebilirler. Romatologlar tedavide, eklem ağrısını ve başka semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için kimi ilaçlar reçete edebilir. Doktorlar, şayet daha evvel ortaya çıkan ve hala belirtileri devam eden reaktif artrit etkeni enfeksiyonu tedavi eder. Reaktif artrit ile ilgili göz ve deri sorunları ekseriyetle lokal tedavilerle düzgünleşir ve sistemik tedavi gerektirmez

Başa dön tuşu