Reflü olanlar nasıl beslenmeli kahveden uzak durun!

Günlük hayatta farkında olmadan yediğimiz kimi besinlerin reflümüzü tetiklediğini biliyor muydunuz? Elmaelma.com olarak sizlere reflü olanlar nasıl beslenmeli? Reflünün belirtileri neler? Reflü nasıl tedavi edilir? üzere merak edilen soruların yanıtlarını Medigold Sultan Hastanesinden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar’dan öğrendik. İşte Reflü hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılar…

Bu besinlere aman dikkat! 

Oldukça yaygın olarak görülen Reflü’yü yanlış beslenme tetikliyor. Uzmanlar reflü hastalarının kahve, çay turşu, acı pul biber, soğan, sarımsak, çiğ salata üzere yiyecek ve içecekleri dikkatli tüketmeleri konusunda uyarıyor.

Gögüs ağrısı ile belirti verebilir 

Başlıca şikayetler göğüs ağrısı, göğüs yanması, ağza acı su gelmesi, göğüste sıkışma ve baskı hissi, ses kısıklığı, gıcık üslubunda kronik öksürük, sırtın ortasına gerçek vuran ağrı halinde görülebilir. Reflü gecenin bir vakti çok süratli bir halde gelen göğüs ağrısı ile de belirti verdiği ve periyot devir kalpte ritm bozukluğuna da neden olabildiği için kalp krizi ile karıştırılabilir. Bu yüzden acil servislere göğüs ağrısı ile başvuran kalp dışı en kıymetli sebepler ortasında gösteriliyor. Bu açıdan göğüs ağrısı ile gelen bu hastaların reflü açısından da kesinlikle kıymetlendirilmesi gerekiyor.

Geç saatlerde tüketilen yiyeceklere aman dikkat!

Yanlış beslenmenin reflü üzerindeki olumsuz tesirine değinen Kar, “Reflü gerilimli işlerde çalışanlar, ağır kahve çay tüketimi olanlar, sigara kullananlar, idman yapmayanlar ve geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı olanları daha çok tehdit ediyor. Midede reflüyü tetikleyebilecek besinler ortasında çiğ salata, soğan, sarımsak, acı pul biber, turşu, portakal, greyfurt var. Bunların bilhassa geç saatlerde tüketilmelerini reflü hastalarına muhakkak önermiyoruz.

Yatma hali değer taşıyor! 

Reflü hastalarında gece uyku formu de çok değerli. Kişi uyuduğu vakit aldığı yatay konum yemek borusu ile mide ortasındaki açının düzleşmesine neden olur. Uyku esnasında ayrıyeten mide asidinin salgılanması daha fazla görülmektedir. Bu yüzden reflü sorunları genelde gece daha da şiddetlenmektedir.

Reflü yastığı kullanabilirsiniz 

Bunun için hastanın kendine uygun bir yatış konumu belirlemesi gerekmektedir. Reflü yastığı kullanarak ya da yatağın baş kısmını kaldırarak hastanın belden üstünü hafif dikey duruma getirmesi onun geceyi rahat geçirmesini sağlayacaktır. Bu tedbirleri alarak ve kendisine verilecek diyet programı dahilinde hareket edip sporu da alışkanlık haline getirerek reflüyü atlatmak mümkün. Reflü diyet ve bunun dışında saydığım tedbirlerle geçmiyorsa ve önemli sorunlar devam ediyorsa medikal tedavi önerilir. Medikal tedavi şikayetleri hafifletiyor zira mide içindeki asiti su kıvamına döndürüyor. Geri kaçma devam etse bile sıvının içeriği yakıcı olmadığından kliniklerde bariz bir düzelme sağlıyor.

Cerrahi metotlar uygulanabilir 

Medikal tedavi önerilen hastalarda erken yaş çok kıymetli bir faktör. Şöyle ki 25 yaşındaki bir hasta devamlı bir mide ilacı kullanmak zorunda kalabilir. Hastaların ortalama ömrünü 80 olarak düşünürsek 50-60 sene ilaca mahkum bırakmak gerçek bir davranış değil. Bu üzere durumlarda ameliyat gündeme gelebiliyor. Zira uzun devir ilaç kullanımı mide emilimini bozabildiği üzere kalsiyum, demir eksikliklerine de neden olabiliyor. Buna bağlı kemik sorunları ve kansızlık üzere problemler baş gösterebiliyor.Eğer kısa müddetli ilaç kullanımları, hayat formu, beslenme ve idmanla sorunlar giderilebiliyorsa öbür bir tedaviye gerek görülmez. Lakin tüm bunlara karşın şikayetler geçmez, göğüs sıkışması, ses kısıklığı üzere şikayetlerle bir arada reflü krizleri de artarsa o vakit cerrahiyi gündeme getirmek gerekir. Ameliyatta yemek borusu ile midenin birleşim yerine mürekkep okkası üzere kapakçık düzeneği oluşturuyoruz. Bu kapalı yani laparoskopik olarak yapılan bir ameliyattır. Ortalama 45 dakika sürmektedir. Hastalar hastane ortamında 1 gün nezaret altında tutuluyor ve birebir gün ilaç kullanmayı kesiyorlar.Bu hastaların bu ameliyatlardan sonra hayat kaliteleri önemli manada düzeliyor ve bir daha ilaç kullanmalarına gerek kalmıyor. Nüksler birçok faktöre bağlı olmakla birlikte yapılan cerrahinin kalitesi ile epey ilgilidir. Uygun bir ameliyattan sonra nüks oranı yüzde 2-3’lere kadar düşebiliyor. Ameliyattan sonra da orada yeni bir kapakçık sistemi oluşturulduğu için hastaların diyet ahengi gerekiyor. Birkaç hafta sıvı-yumuşak besinlerle beslenme, birkaç ay içinde de porsiyonları azaltarak olağan besine geçilebiliyor.

Başa dön tuşu