Renk seçiminiz sizi nasıl yansıtır?

Henüz bağlantıya bile geçmeden kendimizle ilgili verdiğimiz sessiz kartvizitimize “kişisel imajımız” diyoruz. İmajımız görünümümüzden, bağlantı biçimimizden, vücut lisanımızdan, hal ve davranışlarımızdan, kültür ve bilgimizden oluşur. İmajımızla yarattığımız algı ise bireylerin aklında bizimle ilgili kararlarını tesirler. Ve bu algıda en tesirli kısım hiç elbet görünümümüzdür.

İmajınızla yarattığınız algı, şahısların sizinle ilgili kararlarını tesirler. Kıyafetlerinizdeki renk seçimlerinin nasıl bir algı oluşturduğunu keşfedin. Peki çok severek giydiğiniz kıyafetlerdeki renk seçimleriniz yarattığınız ferdî algıyı nasıl tesirler?

Sarı: Olumlu bir tesir yaratır

Güneş’in rengi olarak bildiğimiz “sarı” gücüyle olumlu bir tesir yaratır. Bir yandan zihnimizi çalıştıran, odaklanmayı sağlayarak mantıklı bir bakış açısını kuvvetlendiren bu rengi giydiğimizde “analitik ve mantıklı” görünümünüzü desteklersiniz. Ancak siyah ile kombinlediğinizde “bana yaklaşma” iletisi verdiğini unutmamak güzel olur.

Turuncu: Harekete geçiren bir renk

İçimizdeki sevinçli çocuğu en hoş yansıtan renklerden olan “turuncu” harekete geçiren bir renktir. Bu rengi giydiğinizde ya da aksesuarlarınızda kullandığınızda keyifli, yüksek güçlü ve eğlenceli bir imaj yaratırsınız.

Kırmızı: Gücün rengi

Tutku ve gücün rengi “kırmızı”yı giyside seçtiğinizde fark edilmemek imkansızdır. Dışarıdan “iddialı” bulunacağınız için, kendinizden emin olmadığınız durumlarda bu renkten uzak durmak uygun bir seçim olacaktır. Aksi halde köşeye sıkıştıracak sorularla karşılaşmak mümkündür. Akılda kalmak istediğinizde ise bırakacağınız güçlü tesir için kendinize en uygun kırmızıyı seçebilirsiniz.

Mor: İlham veren bir tesir yaratıyor

Doğu Roma İmparatorluğu’nda asalet ve zenginlik simgesi sayılan, sıkıntı elde edilen ve kolay solmayan “mor” rahatlatıcı bir tesire sahiptir. Eski periyotlarda kraliyete has bir renk de olmasının tesiriyle bu rengi seçtiğinizde “kendine güvenen ve ilham veren” bir tesir yaratırsınız.

Pembe: Rahat ve neşeli

Pozitif tesire sahip bir renk olan “pembe” seçimi  dışarıdan “rahat ve neşeli” olarak algılanmayı dayanaklar. Arkadaşlarla yapılacak tertiplerde, iş yerindeki takım arkadaşlarınızla yapacağınız aktivitelerde kendinize uygun bir pembe giyerek kümenin aranılan şahsı olabilirsiniz.

Yeşil: İstikrarın rengi

Doğadaki varlığıyla içimizi huzurla kaplayan “yeşil” istikrarın rengidir. Bilhassa tansiyonun yüksek olduğu ortamlarda, gergin şahıslarla bir ortadayken “uzlaşmacı” görünmenizi takviyeler. Birebir vakitte renk çarkında kırmızı rengin zıttı olduğundan, ciltteki kızarıklıkları da dengeleyerek, cildi en uygun gösteren renktir.

Mavi: İnancın rengi

Rahatlatıcı gökyüzünün ve sonsuz denizlerin rengi “mavi” itimadın rengidir. Bu rengi giysi ve aksesuarlarınızda kullandığınızda “özenli ve inanç veren” algınızı desteklersiniz. Örneğin bir iş toplantısına giderken ya da bir danışmanlık görüşmesinde danışanınızı dinlerken olumlu imajınızı desteklemek için maviden yararlanabilirsiniz.

Gri: Nötr bir renk

Tek başına tesiri olmayan “nötr” bir renk olan griyi giydiğinizde “etkisiz” olarak algılanabilirsiniz. Birlikte kullandığınız öteki renklerin tesirini destekleyen “gri”yi tek başına kullandığınızda bu “etkisizliği” unutmamakta yarar var. Örneğin gri bir elbise giydiğiniz toplantıda “sen de var mıydın?” üzere bir soru hiç de şaşırtan olmaz. Şayet görünmez olmak, “beni kimse fark etmesin” derseniz, gri rengin bu tesirinden yararlanabilirsiniz.

Beyaz: Ferah bir güce sahip

Temizliğin rengi “beyaz”, tek başına bir tesir yaratmasa da ferah bir güce sahiptir. Beyaz giydiğinizde üzerinde kullandığınız aksesuarların ya da kombindeki öbür modüllerin renkleri imajınızı daha çok etkileyecektir.

Siyah: Aralıklı ve önemli algısını destekler

Asaletin, lüksün rengi siyah tahminen de giysi ve aksesuarlarda en çok kullanılan renk olabilir. “Mesafeli” ve “ciddi” algısını destekleyen siyahtan, samimi bir imaj yaratmak istediğinizde uzak durmak uygun bir seçim olur.

Başa dön tuşu