Rezene çayı neye iyi gelir öksürüğü gideriyor!

Maydanozgiller familyasına ilişkin şifalı bir bitki olan rezene, Latincede Foeniculum vulgare L. olarak isimlendiriliyor. Rezenenin sıhhate olan faydaları saymakla bitmiyor. Rezene çayı, mide ve bağırsak sistemini rahatlatmaktan, öksürüğe; baş ağrısından, kan basıncını düzenlemeye birçok hususta yardımcı oluyor. İşte rezene çayının daha evvel hiç duymadığınız faydaları!

Öksürüğü kesiyor, balgam söktürüyor

Grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak oluşan boğaz yangılarının giderilmesinin yanı sıra öksürüğe de âlâ geldiği düşünülen rezene çayının uçucu bileşenlerinden olan anetol ve fenkonun, teneffüs yollarını rahatlattığı düşünülür. Bedende bulunan patojenlere karşı immün sistemi takviyeler. Balgam söktürücü tesirinin yanı sıra burun kanallarının açılmasında da tesirlidir. Boğaz ağrısı için gargara yapılarak kullanılabilir. Bronşit gibi hastalıkların güzelleştirilmesinde tesirli olabilir.

Mide ve bağırsak sistemini rahatlatır

Mide ve bağırsak motiletisini ya da farklı bir deyişle hareketliliğini artıran rezene çayı, sindirim sistemine ilişkin şişkinlik, mide krampları, gaz ve kas spazmı üzere rahatsızlıkların giderilmesi için tüketilebilir. Ülsere neden olan bakterilerle gayrete yardımcı olduğu düşünülen rezene çayı, hastalığın belirtilerini hafifletebilir. Akşam yemeğinden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissi verir. Kabızlığa güzel geldiği de bilinir.

Kan basıncını düzenler

Tansiyonun düzenlenmesinde tesirli olduğu bilinen rezene çayı, içeriğindeki potasyum sayesinde gerilen damarları rahatlatır. Hipertansiyona güzel geldiği düşünülür.

Metabolizmayı hızlandırır

Rezene bitkisinin metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Yatmadan evvel içilen bir bardak rezene çayı, gece boyunca metabolizmanın daha süratli çalışmasını sağlar. Ayrıyeten sabah açlık hissinin de atlatılmasında tesirli olduğundan diyet programıyla birlikte tüketilebilir.

Regl sancılarını azaltır

Kadınların büyük bir kısmının yaşadığı regl sancıları, rahmin kasılmasından kaynaklanır. Ağır ağrıya sebep olan bu durumun hafifletilmesi için rezene çayı tüketilebilir. Rezene çayı beden kaslarının gevşemesine de yardımcı olarak, âdet periyotlarının daha kolay atlatılmasına yardımcı olabilir.

Baş ağrısını dindiriyor

Rezene çayının kas gevşetici tesiri nedeniyle baş ağrılarına da yeterli geldiği düşünülür. Yapılan sonlu çalışmalarda rezenenin santral tesirli ağrı kesici tesirinin olduğu görülmüştür.

Anne sütünü artırır

Östrojen hormonunu uyardığı düşünülen ve galaktogog özelliğine sahip bir bitki olduğu bilinen rezene çayı, anne bedeninde daha fazla süt üretilmesini sağlayabilir. Sodyum ve potasyum mineralleri açısından varlıklı olması sebebiyle sıvı istikrarını de sağlar. Emzirme periyodunda rezene çayı kullanımı kesinlikle hekim önerisiyle gerçekleşmelidir.

Bebeklerin gaz sancılarını azaltır

Altı ay üzerindeki bebeklerin uyku nizamının oluşmasında etkisi olduğu bilinen rezene çayı, bebeklere verilmeden evvel kesinlikle tabibe danışılmalıdır.

Gözlerdeki şişliği giderir

Rezene çayının demlendikten sonra soğutularak pamuk yardımıyla göz etrafına sürülmesi, gözlerdeki şişliklerin azaltılmasında tesirlidir. 

Rezene çayını tüketirken dikkat!

Şifalı bitkilere ilişkin çayların bebekler, çocuklar, hamileler, emziren anneler, yaşlılar ve daima ilaç kullanan şahıslar tarafından tüketilmesi kimi sıhhat sorunlarına yol açabilir. Bu üzere durumların varlığında, bitkisel çayları tüketmeden evvel doktorunuza danışın.

Başa dön tuşu