Sahur için ne yapsam diyenlere peynirli kaşık dökmesi tarifi

Sahur sofraları için aparatif tanımları arayanlar buraya. Sahurda ne yapsam diyenler için elmaelma.com olarak peynirli kaşık dökmesi tanımı hazırladık. Sahurda kahvaltılık tartı bir yemek yemeği sevenler için peynirli kaşık dökmesi tanımı hem lezzetli hem de pratik bir aperatif olabilir. Sahur sofraları için hazırlayacağınız peynirli kaşık dökmesi tanımı için materyaller listesi ikiye ayrılıyor. Listenin bir kısmı kaşık dökmesi hazırlığı için öteki kısmı ise servisi için gerekli. İşte peynirli kaşık dökmesi tanımında gerekli gereçlerin ayrıntıları…

KAŞIK DÖKMESİ İÇİN:  2 adet yumurta, 1 su bardağı yoğurt, ½ su bardağı süt
½ su bardağı ayçiçek yağı, 1 paket kabartma tozu, 1,5 su bardağı un, ¼ demet maydanoz, 1 su bardağı ufalanmış beyaz peynir, 1 çay kaşığı mahlep, 1 yemek kaşığı çörekotu, Tuz

SERVİSİ İÇİN: 2 adet domates – çekirdekleri çıkarılmış, 7 – 8 yaprak reyhan
1 adet közlenmiş kırmızı biber – ince uzun şeritler halinde doğranmış, 1 su bardağı lor peyniri, 1 adet yeşil biber – ince doğranmış, 5 – 6 adet yeşil zeytin – çekirdekleri çıkarılmış, 5 – 6 adet siyah zeytin – çekirdekleri çıkarılmış.

PEYNİRLİ KAŞIK DÖKMESİ TANIMI: Bir karıştırma kabında yumurtaları çırpın.
Ardından yoğurdu ve yağı ekleyin ve çırpmaya devam edin. Ufaladığınız beyaz peynir, mahlep, un, kabartma tozu, çörekotu, süt, tuz ve ince doğranmış maydanoz ekleyip, karıştırın. Bir krep tavası ya da olağan bir tavayı ocağa alın ve ısıtın.
Zeytinyağı ya da sıvı yağı tavanıza dökün ve bir kağıt havlu yardımıyla yağı tavanıza güzelce yayın. Akabinde hazırladığınız harçtan yemek kaşığı yardımıyla tavanıza bir kaşık dökün. Tek tarafı pişince çevirin ve öteki tarafını da pişirin.
Kalan harcı da birebir biçimde hazırlayın ve pişen dökmelerinizi kenara alın.

Domateslerin çekirdeklerini çıkartın ve küçük küpler olacak biçimde doğrayın.
Közlenmiş kırmızı biberi küçük küpler olacak biçimde doğrayın. Yeşil biberi ince doğrayın. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkartın ve ince ince doğrayın. Doğradığınız bütün materyalleri bir karıştırma kabında karıştırın. Servis için olan tabağınıza bir adet dökme yerleştirin. Akabinde servis için olan materyallerden ekleyin ve bir adet dökme daha yerleştirin. Bütün dökmeleri tıpkı halde hazırlayın ve servis edin.

Başa dön tuşu