Sırt ağrısı neden olur eklem kireçlenmesi sebebi olabilir!

Hemen herkesin başına gelebilen sırt ağrılarının ardında birçok neden yatabiliyor. Kemik erimesi, eklem kireçlenmesi üzere rahatsızlıklar sırt ağrılarının sebepleri olabiliyor. Sırt ağrıları kimi vakit dayanılmaz bir hal alır ve hayat kalitesinin düşmesine neden olur. Tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan sırt ağrılarından kurtulmak mümkün. İşte sırt ağrılarının nedenleri ve tedavisi!

Sırt ağrısının belirtileri

Kas ağrısı

Acı çekmek yahut bıçak batıyormuş hissi

Bacağını yayan ağrı

Eğilme, kaldırma, ayakta durma yahut yürüme ile berbatlaşan ağrı

Yatırılarak uygunlaşan ağrı

Birdenbire ortaya çıkan ve altı haftadan uzun sürmeyen (akut) sırt ağrısı, düşme yahut ağır yükselmelerden kaynaklanabilir. Üç aydan fazla süren sırt ağrısı (kronik) akut ağrıdan daha az yaygındır.

Artrit ya da eklem kireçlenmesi

Osteoartrit öteki ismiyle eklem kireçlenmesi alt sırtınızı etkileyebilir. Kimi durumlarda, omurgadaki artrit, spinal stenoz ismi verilen bir durum olan omurilik etrafındaki boşluğun daralmasına neden olabilir.

Osteoporoz

Kemikleriniz gözenekli ve kırılgan hale gelirse, omurganızın omurgası kompresyon kırıkları geliştirebilir. Fizikî durumunuzu güzelleştirerek ve uygun beden mekaniklerini öğrenerek ve uygulayarak bel ağrısından kaçınabilirsiniz yahut tekrarını önleyebilirsiniz.

İskelet düzensizlikleri

Omurganızın yana kıvrıldığı bir durum (skolyoz) da sırt ağrısına yol açabilir, fakat ekseriyetle orta yaşlara kadar…

Sırtınızı ağrılarından kurtulmak için;

Egzersiz yapmak önemli

Düzenli düşük tesirli aerobik aktiviteler – sırtınızı germeyen ya da sarsmayanlar – sırtınızdaki gücü ve dayanıklılığı artırabilir ve kaslarınızın daha güzel çalışmasını sağlar. Yürüyüş ve yüzme âlâ seçimlerdir. Hangi aktiflikleri deneyebileceğiniz konusunda hekiminizle konuşun.

Kas kuvveti ve esneklik geliştirin

Sırtınızı güçlendiren karın ve sırt kasları antrenmanı, bu kasları, sırtınız için doğal bir korse üzere birlikte çalışması için şartlandırmaya yardımcı olur. Kalçalarınızdaki ve üst bacaklarınızdaki esneklik, sırtınızın nasıl hissettiğini geliştirmek için pelvik kemiklerinizi hizalar. Hekiminiz yahut fizyoterapist hangi idmanların sizin için uygun olduğunu söyleyebilir.

Başa dön tuşu