Sıvı sabunlar tırnak kırılmasına neden oluyor!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz, tırnak kırılmasının pek çok nedenin olduğunu belirterek, bazen önemli sıhhat meselelerine işaret ettiği konusunda ikazlarda bulundu.

Eldiven kullanmaya ihtimam gösterin 

Tırnak kırılmalarına en sık vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak rastlanıldığını belirten Dr. Serpil Özyılmaz, en önemli demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği tırnak kırılmasına neden olduğunu belirterek, “Sağlıklı tırnak pembe renklidir, saydam ve bombe görünümlüdür. Soğuk havaya bağlı olarak bilhassa kış aylarında eller daha çabuk kuruyup çatlar tırnaklar da bu devirde daha hassas olabilir. Burada yapılacak en değerli tedbir her el yıkama sonrası nemlendirici kullanmak soğuk havaya çıkarken nemlendirici sürmek ve eldiven takmak yararlı olacaktır” diye konuştu.

Soğuk su ile temastan kaçının

Sıvı sabunların tırnak kırılmasına neden olduğunu söyleyen Dr. Özyılmaz, “Genel olarak kalıp sabunların sıvı olmayan sabunların kullanımı önerilir, ıslak mendil, kolonya üzere kimyasalların deri bütünlüğüne ziyan verdiği için kullanımı önerilmemektedir. Bunun haricinde genel manada sık el yıkamalar cilt bölgelerini bozacağı için tavsiye edilmez.

Alerjik bir yapıya sahipseniz… 

Kışın soğuk havalarda çok fazla soğuk su ile temas etmemeye çalışın, mesken paklığında kullanılan deterjanların tırnaklarla direk temas engellemek için eldiven de kullanabilirsiniz. Alerjen bir yapıya sahipseniz pamuklu eldiven tercih edebilirsiniz. Çok sık oje ve aseton kullanımı da tırnakların ziyan görmesine neden olabilir” sözlerini kullandı.

 KAYNAK: PEMBENAR

Başa dön tuşu