Sivilceyi içten kurutan besinler neler bol bol balık tüketin!

Sivilceler en çok karşılaşılan cilt sorunlarından biri. Kimi yiyeceklerin içerisinde bulunan çinko, protein ve sağlıklı yağlar bu sorunu gidermede büyük rol oynuyor. Tükettiğiniz besinleri gerçek seçerek sivilceleri kurutabilir, yine oluşmasını engelleyebilirsiniz. İşte sivilceleri kökünden kurutan besinler!

Balık

Sağlıklı protein kaynağı olan balıklar çinko ve başka mineraller bakımından da zengindir. Çinko sivilceleri hafifletmeye yardımcı mineraller ortasında gösterilir. Fakat tekrar de fazla çinko tüketiminin toksik tesiri sebebiyle çinko destekleri uzman denetiminde tüketilmelidir. Yeterli ölçüde çinko ve genel sağlık için değerli bir rolü bulunan omega-3 yağ asitleri için alabalık, ton balığı, somon üzere soğuk su balıklarından faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı yağlar

Aşırı yağlı besinler cildin daha fazla yağlanmasına ve sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Yağ için yanlışsız kaynağı seçmek sağlıklı bir cilt için kıymetlidir.

Yağlı peynir, margarin, tereyağı yerine fındık, badem, keten tohumu üzere bitkisel kaynaklar daha yanlışsız bir seçim olacaktır. Ayrıyeten tükettiğiniz süt ve süt eserlerinin yağsız yahut az yağlı olmasına dikkat edin.

Tam tahıllı gıdalar

Tam tahıllı besinler beyaz undan üretilmiş besinlerden daha çok lif, mineral ve vitamin içermektedir. Bu sayede kan şekerinin sabit tutulmasına yardımcı olarak hormon seviyelerini korur. Hormon dalgalanmaları nedeniyle oluşan sivilceler tam tahıllı besinler ortasında yer alan esmer pirinç, yulaf, arpa ile azaltılabilir.

Öğün atlamamaya itina gösterin

Kan şekeri seviyesini yavaş yükselten glisemik indeksi düşük besinlerle beslenin. Yendikten sonra kan şekerini birdenbire yükselten gıdalar sivilce oluşumunu arttırabilir. Öğün atlamayın ve kahvaltı etmeden güne başlamayın.

Kahve ve çay tüketiminizi sınırlandırın

Günde 2 litre kadar su içmeye çalışın. Gerilimi yükselten kahve ve çay tüketimini sonlandırın. Vitamin ve mineral bakımından güçlü meyve suları yahut bitkisel çaylardan içebilirsiniz.

Egzersiz yapın

Kendinize bir idman programı hazırlayın ve haftanın en az 3 günü düzgünce terleyinceye kadar antrenman yapın. Trans yağlarla hazırlanan, işlenmiş besinlerden uzak durun. Daha az kızartma daha çok haşlama tüketin. Besin boyası, kimyasal esirgeyici ve sentetik besin destekleri ile üretilen besinleri yemeyin.

Başa dön tuşu