Sohbet etmenin faydaları neler duygusal bağışıklığı kuvvetlendiriyor!

Arkadaşlarımızla ve sevdiklerimizle çay ya da kahve eşliğinde sohbet etmek kültürümüzün bir modülü. Dostlarınızla kurduğunuz bağlantı, bağışıklık sisteminine tesir ettiğini biliyor muydunuz? Duygusal sıhhat alanında dünyaca ünlü uzman Psikolog Dr. Guy Winch, kaliteli irtibatın, duygusal bağışıklığımızı nasıl kuvvetlendirdiğini açıkladı.

İnsanlarla bağ kurmak değer taşıyor

İnsanlar toplumsal varlıklardır. Bir kümeye ilişkin hissetmek ve beşerlerle manalı bağlar kurmak tabiatımızda var. Kaliteli bağlantı; en kolay anlatımıyla hislerimizi, hayallerimizi, amaçlarımızı birbirimizle paylaştığımız, kendimizi karşımızdaki beşere daha yakın hissettiğimiz ve bize uygun hissettiren bağlantıdır.

15 dakikalık kaliteli irtibat duygusal sıhhate faydalı

Tamamen ‘an’da olduğumuz, karşımızdakini dinlediğimiz ve derinlemesine sohbet ettiğimiz en az 15 dakikalık kaliteli bir irtibat bile duygusal sıhhatimize çok değerli katkı sağlıyor.

İletişim halinde olmak hastalıklardan koruyor

İletişim halinde olan beşerler daha az hasta oluyor. Küme içerisinde bağlantı halinde olmak daha çabuk toparlanmayı sağlıyor. Kaliteli bağlantı, bizleri beşerler ile daha yakın hale getiriyor. Hem fizikî, hem de ruhsal açıdan daha sağlıklı oluyoruz. Bu noktada kültürel ritüeller âlâ bir araç olabilir.  Yapılan araştırmalar; en yüksek oran Türkiye’de olmak üzere bir çay eşliğinde sohbet etmenin insanlara âlâ hissettirdiğini gösteriyor.

Kendinize telefonsuz alanlar yaratın

Cep telefonunun yeri yastık altı değil. Cep telefonunu yatak odanızdan uzaklaştırın. Yemekte de yanınızda, masanızda olmasın. Telefonsuz alanlar, telefonsuz vakitler yaratın. Çocuğunuzun odasında telefon olmamalı, odasına sahiden uyumaya gitmeli.

Bir bardak çay kaliteli bağlantıya taban hazırlıyor

Dokuz ülkede gerçekleştirilen bir araştırmaya nazaran ise, Türkiye’de insanların arkadaşları ve aileleriyle vakit geçirmeyi çok önemsediklerini gösteriyor. Buna karşılık insanların yüzde 42’si münasebetlerinin yüzeysel seviyede kaldığını söylüyor. Araştırmaya nazaran, Türkiye’de insanların yüzde 89’u arkadaşlarıyla bir bardak çay eşliğinde sohbet etmenin kaliteli bağlantı için ortam sağladığını, 10 şahıstan 9’u ise sohbet esnasında karşımızdaki kişinin hayatına sahiden ilgi göstermenin kaliteli bağlantı için ehemmiyet taşıdığını söylüyor. Araştırmanın yapıldığı tüm ülkeler ortasında en çok Türkiye’deki beşerler yeni arkadaşlar edinmenin değerli olduğunu düşünüyor.

Başa dön tuşu