Spor sakatlama neden olur futbolda çapraz bağlara dikkat!

Kişinin ömür kalitesini arttırmada epeyce değerli olan spor alışkanlığı vakit zaman birtakım sakatlanmaları da beraberinde getirebiliyor. Spor öncesi yeteri kadar ısınmama her yaştan bir çok insanın ortopedi müracaatlarının başında geliyor. Pekala hangi spor kolu hangi sakatlığa neden oluyor, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Burak Önvural  bahis hakkında bilgiler verdi.

HER YAŞTA SAKATLANMALAR OLUYOR!

Spor yaralanmaları ortopedi müracaatlarının en büyük kısmını oluşturmaktadır. Her ne kadar daha çok genç yaş hastalar üzere düşünülse de haftada 1 spor yapan orta yaş hastalar da epeyce sık spor yaralanması yaşamaktadır. Spor hayatımızın içinde her vakit olmalıdır. 

SPOR YARALANMALARI NEDEN OLUR?

Özellikle yeterli ısınmama, sporu uygun teknikle yapmamak, kâfi idman yapmamak, eksik güvenlik tedbiri ve ekipman spor yaralanmalarının ana sebepleridir. Bir de yapılan spor koluna nazaran daha sık karşılaştığımız yaralanmalar vardır. Orta yaş ve ilerisinde, seyrek spor yapma alışkanlığı olanlarda tenis üzere patlayıcı güç gerektiren sporlarda aşil tendon yaralanmaları sık görülür.

Futbolda bilhassa kasık ve baldır adele çekmeleri, çapraz bağ kopmaları sık görülürken basketbolda ayak bileği burkulmaları ve el parmağının kapsül yırtıkları daha sık görülür. Tekrar tenis oynayanlarda dirsekte bağ zedelenmeleri yaygındır. Yüzücü ve beden geliştirme ile uğraşan atletlerde ise omuz etrafı kas sorunları ve ani kas yırtıkları olabilmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken nokta yapılan spor kısmına nazaran tedbir almak ve idman öncesi ve sonrası kâfi müddette ısınma ve esneme antrenmanlarını atlamamaktır. Yoksa sıhhat ve keyif için yaptığımız spor bizi her an sakatlık ile karşı karşıya bırakabilir.

Başa dön tuşu