Sumağın faydaları neler detoks etkisi yaratıyor!

Güneydoğu mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan sumağın yararları saymakla bitmiyor. Yemeklere lezzet veren sumak tıpkı vakitte bedene da pek çok fayda sağlıyor. İdrar söktürmekten, detoks tesirine; bayan sıhhatinden, cilt sıhhatine birçok kedere deva oluyor. Sumağın yararlarını sizler için sıraladık. İşte sumağın bilmediğiniz faydaları!

Detoks tesiri yaratır

Vücuttaki ziyanlı toksinlerin atılması insan sıhhati için çok değerlidir. Bedenden atılması gereken toksinler ve atıklar sumak tüketimi sayesinde kolaylaşır. Ziyanlı toksinlerin nizamlı sumak tüketerek bedenden atıldığı bilinmektedir.

İdrar sökütürücüdür

Sumağın idrar söktürücü özelliği vardır. Bedenin idrar üretimine yardımcı olur ve bedenden atılması gereken toksit unsurların atılmasını sağlar. İdrara çıkarken yaşanan problemlere da tahlil olduğu bilinen sumak, ağrılı idrar ve mesane iltihapına yeterli gelir. Bağırsak şikayeti olanların sıkça tercih ettikleri sumak bitkisi sirkülasyon sorunu yaşayanların sıkça tükettikleri bir besindir. Bağırsak fonksiyonlarını ve hareketlerini düzenleyici tesiri olduğu bilinmektedir. Tertipli kullanımda sindirim ve dolanım sistemini düzenler.

Enfeksiyonu önler

Sumak, bedende enfeksiyona bağlı hastalıkları önleyici tesire sahiptir. İltihaplanma, ateş, bronşit üzere birçok hastalığa yeterli geldiği ve güzelleştirme özelliği olduğu bilinmektedir. Soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılan sumak, bedenin enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı güç kazanmasını sağlar.

Karaciğer korur

Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının en büyük nedeni yüksek koleseroldür. Sumak kolesterolün olması gerektiği düzeyde kalmasını sağlar ve kan basıncını düzenler. Karaciğerin korunmasında değerli rol oynar.

Cilde sıhhatinde sumak önemlidir

Cilt meselelerinin tedavisinde de kullanılan sumak cilt rahatsızlıklarının yahut oluşmuş yaraların güzelleşmesine yardımcı olur. Sumak yapraklarının deri döküntülü hastalıklara da yeterli geldiği bilinmektedir.

Kadın hastalıklarının tedavisine yardımcı olur

Kadın hastalıklarının tedavisinde de sumak bitkisinin kullandığı bilinmektedir. Bilhassa vajinal akıntı sıkıntılarında sumağın takviye bir tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Anne sütünün de artmasına yardımcı olan sumak bayan hastalıkları açısından yararlı bir bitkidir.

Adet düzensizliğini düzenler

Kadınların adet devrinde yaşadıkları ağrıların azalmasında sumağın tesiri olduğu bilinmektedir. Sistemsiz adet yaşayan bayanların sumak bitkisinden faydalandıkları bilinmektedir.

Başa dön tuşu