Tatilde hasta olmamak için 7 altın kurala dikkat deniz köpüklüyse girmeyin!

Yaz dönemini doyasıya yaşamak ve tatille taçlandırmak isteyenler için uzun vakittir planladığınız tatil sürecinizi hastalıkla geçirmemek ve doyasıya keyfini çıkarmak için birtakım teklifleri bir ortaya getirdik. Memorial Antalya Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Sevimli Elmi, yaz tatilinde enfeksiyon risklerinden korunma yolları ile ilgili tekliflerde bulundu. Gireceğiniz denizin köpüklü olup olmadığından tutun deniz sonrası mayonuza kadar dikkat etmeniz gerekiyor. Yaz tatillerinde hasta olmamak için dikkat etmeniz gereken kıymetli 7 kuralı sıraladı! İşte yaz tatillerine çıkıldığında dikkat edilmesi gerekenler!

Denizin Üzeri Köpüklüyse Girmeyin!

İyi temizlenmeyen ve sirkülasyonu fazla olmayan durgun havuzlarda birçok hastalık tehlikesi bulunmaktadır. Genital mantar enfeksiyonları, ishal, idrar yolu enfeksiyonu, Hepatit A, göz, kulak ve cilt enfeksiyonları havuz suyunun neden olduğu hastalıklardır. Deniz suyu tuzlu olduğu için hastalık yapan mikroorganizmaların yaşaması daha zordur. Lakin sakin, kirli ve yüzeyi köpüklü denizler de tıpkı havuzlar üzere enfeksiyon riski taşır.

Deniz yahut Havuz Sonrası Islak Mayoya Dikkat!

Genital mantarların en değerli nedeni nem ve ıslaklıktır. Yeterli temizlenmeyen ortak kullanım alanlarında bu hastalıklar çok daha kolay bulaşır. Sudan çıktıktan sonra ıslak mayo ile vakit geçirmemek, havuz sonrası duş alıp uygun kurulanmak ve yeniden tıpkı formda mayoyu değiştirerek güneşlenmek enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Kalabalık Havuzlara Dikkat!

Hepatit A, birçok ishal ve bağırsak paraziti etkeni ağız yolu ile bulaşır. Kirlenmiş havuz ve deniz suyunun yutulmasıyla mikroplar sindirim sistemine ulaşmakta ve hastalıklar oluşmaktadır. Bilhassa kapasitesini aşan havuzlarda ve çocuk havuzlarında bu risk çok fazladır.

Kurulanmak İçin Kullandığınız Havluya Dikkat!

Plajlar da deniz ve bilhassa de havuz üzere ortak kullanım alanı olduklarından pak ortamlar değildir. Kuma serilen havlu ile kurulanmak enfeksiyon etkenleri ile temas riskini artırır. Bu nedenle kurulanmak için kullanılan havlu ile şezlong üzerine ya da kuma serilen havlunun farklı olmasına dikkat edilmelidir.

Mindersiz Şezlonglardan Uzak Durun!

Tatilde enfeksiyon kapmamak için havuz etrafı, duşlar, soyunma kabinleri ve şezlongların temizliğine dikkat edilmelidir. Günde en az bir defa bu alanların paklığı yapılmalıdır. Şezlonglar da ortak kullanım alanında olduğu için direkt temastan kaçınılmalıdır. Kesinlikle üzerine örtü yahut havlu serilmeli, şezlong için kullanılan havlularla yüz ve beden kurulanmamalıdır.

Mantar ve Enfeksiyon Ortamlarına Dikkat!

Havuzlardan bulaşabilecek hastalıkların yanı sıra sauna, hamam üzere ortamların da paklığı ve bakımı uygun şartlarda yapılmadığında mantar üzere enfeksiyonlara yer hazırlar. Bunun için havlu ve terlik üzere ferdî gereç kullanımına dikkat etmek gerekir. Grip tehlikesi yazın da devam etmektedir. Farklı iklim, kalabalık, plajlar, klimaların da tesiri ile bilhassa çocuklar, yaşlılar ve gebeler daha fazla risk altındadır. Buna sebep olan virüsler kışın görülen grip virüslerinden farklı değildir. Bu durumda bol sıvı tüketimi ve yatak istirahatı çok kıymetlidir.

Yediklerinizi Unutmayın!

Tam pansiyon ya da her şey dahil otellerde açık büfelerde sunulan yiyeceklere dikkat edilmelidir. Uzun müddet açıkta kalan bilhassa sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde sıcağın tesiriyle çoğalan bakteriler, besin zehirlenmesi ve ishale sebep olabilir. Su tüketimine de ihtimam gösterilmelidir. Kapalı kapaklı su şişeleri kullanılmalıdır. İçeceklere konulan buzların da pak sulardan hazırlandığından emin olunmalıdır.

Başa dön tuşu