Tekrarlayan omuz çıkığı neden olur daha çok gençlerde görülüyor!

Op. Dr. Osman Lapçın tekrarlayan omuz çıkıklarının yaşlılara kıyasla daha çok gençlerde görüldüğünü söyledi. 20 yaş öncesi travma sonucu oluşan bir çıkığın yüksek oranda tekrarlayacağını ön gördüklerine vurgu yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Osman Lapçın, “İlerleyen yaşlarda bu risk giderek azalıyor. 45-50 yaşlarından sonra birinci çıkık sonrası tekrarlayan çıkık oluşma riski birinci çıkığın erken yaşlarda meydana gelmiş olmasına oranla düşük oluyor.” diye konuştu.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Osman Lapçın, tekrarlayan omuz çıkığı sorunuyla ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu. Çıkık hastaları çok ağrılı bir formda, omuzun da çıkığın istikametine nazaran bir durumda takılı kalarak kendilerine geldiklerini belirten Osman Lapçın, bu şikayetlerle birlikte çekilen röntgenle omuz çıkığı tanısı konulduğunu tabir etti. Op. Dr. Osman Lapçın, birinci gelişen çıkıkta çoklukla kapalı olarak omzu yerine oturttuktan sonra, kol askısında 1 ay kadar takip ederek tedavi yaptıklarını kelamlarına ekledi.

Tekrarlayan omuz çıkıklarında hastalara cerrahi ve kapalı ameliyatla tedavi önerdiklerinin altını çizen Lapçın, “20 yaş öncesi travmatik omuz çıkıklarında kapalı olarak redükte edip (bir çıkığın yerine oturtulması için ya da kaymış kırık uçlarının tekrar karşı karşıya getirilebilmesi için yapılan manevra) takip etmeye başlıyoruz ve tekrarlama riskinin çok yüksek olduğunu belirtiyoruz. Hastaya tedavi süreci tamamlandıktan sonra bu kapsüldeki yırtığı onaracak bir artroskopik (bir santimetrelik küçük kesiler kullanılarak, eklem içinin bir kamera ile görüntülenmesi ve onarılması) tedaviyi öneriyoruz.” diye konuştu.

Omuz çıkığında yaşın değerini vurgulayan Osman Lapçın, “20 yaş öncesi travma sonucu oluşan bir omuz çıkığının yüksek oranda tekrarlayacağını öngörebiliyoruz. İlerleyen yaşlarda risk giderek azalıyor. 45-50 yaşlarından sonra birinci çıkık sonrası tekrarlayan çıkık oluşma riski birinci çıkığın erken yaşlarda meydana gelmiş olmasına oranla düşük oluyor. Lakin rastgele bir yaş kümesinde ikinci defa çıkık geliştikten sonra, çıkık oluşma mümkünlüğü yükseliyor ve bu durumlarda hastalara cerrahi müdahaleyi öneriyoruz.” açıklamasında bulundu.

En sık görülen omuz çıkığını öne gerçek olan omuz çıkığı olarak belirten Op. Dr. Osman Lapçın, “Bu biçimde tekrar omuzun zorlanmasıyla çıkık tekrarlayabilir. O yüzden zorlayıcı hareketi güzelleştikten sonra zorlayarak tekrar yapmak riski arttıracaktır.” dedi.

Çıkık esnasında birebir vakitte sonların zedelenmesi sonucu kalıcı hudut hasarları oluşabileceğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Osman Lapçın, “Omuzda çıkıkla birlikte birebir vakitte kırıkta gelişebiliyor. Bu durumda çıkıkla birlikte kırık tedavisi de yapılmaktadır.” diye konuştu.

Tedavi çok hassas ve dikkatli bir halde yapmalı

Omuz çıkığı tedavisi hassas bir halde kâfi müddette tespit yapılmadan bırakılırsa, omuzdaki çıkık esnasında oluşan kapsüldeki yırtığın iyileşmeyeceğini yahut gevşek olarak güzelleşeceğine dikkat çeken Lapçın, bu durumun da tekrarlayan omuz çıkığına sebep olabileceğini tabir etti.

Ameliyatı dikkatli bir formda yapılmış, idmanları ve güçlendirici antrenmanları uygun vakitte yapan, rehabilitasyona gereğince hassasiyet gösteren şahıslarda omuz çıkığı riskinin azalacağını belirten Lapçın, ameliyat sürecini ise şu halde anlattı: “Yırtığın formuna ve zorluk düzeyine nazaran yaklaşık 1 saat sürebilmektedir. Omzu ameliyattan çıktıktan sonra bir ay müddetle kol askısında takip ediyoruz. Bu müddet sonunda hareket açıklığını tekrar kazanmak üzere omuz hareket egzersizlerine

başlıyoruz. Üçüncü ayda ise güçlendirici antrenmanlara geçiyoruz. Hastalar birinci ayın sonunda omuz kol askısını çıkarıp omuz hareketlerine başladıktan sonra günlük hayatlarını idame ettirebilirler.”

Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülüyor

Tekrarlayan omuz çıkığının bayanlara nazaran erkeklerde daha fazla yaşandığını söyleyen Osman Lapçın, “Spor bu hususta risk faktörüdür. Ağır sportif aktiviteler ve kontak spor yapanlarda daha sıklıkla tekrarlıyor. Birebir vakitte kırıkla birlikte olan çıkıklar da daha fazla tekrar edebiliyor. Hiperlaksite dediğimiz durumda (bağ dokuları bir ölçü daha gevşek olan kişilerde) yeniden çıkık tedavisine uyumsuzluk gösterildiği vakit bu risk artar. Rehabilitasyon programına gereğince riayet edilmemesi ve omuz etrafındaki rotator manşet kümesi kasların yırtığı da eşlik ediyorsa risk fazladır.” diye konuştu.

Operasyon sonrası hastaların sonraki günde taburcu olabileceğini fakat hastaların ağrı durumuna nazaran 2-3 gün daha hastanede kalabileceklerini tabir eden Lapçın, “Hasta ağrısını tolere edebildiği vakit taburcu olabilir.” dedi.

Op. Dr. Osman Lapçın, tekrarlayan omuz çıkığı ameliyatı sonrası rehabilitasyon süreciyle ilgili ise şöyle konuştu: “Hastanın bu onardığımız bölgesinin yapışmasını, kaynamasını bekleriz. Bir mühlet sonra öncelikle eklem hareket açıklığını kazanarak idmanlara başlanır. Üçüncü ayda da artık omuz etrafı kaslarını güçlendirecek antrenmanlara başlanır. Bu mühlet içerisinde hasta, bilhassa çıkığı tekrarlayacak mekanizmayı tetiklememesi gerekir. Tekrar emsal biçimde travmaya uğrayacağı aktivitelerden uzak durmalıdır.”

Sporcuların düzgünleşme süreci daha süratli oluyor

,Ameliyat bölgesinde bir kızarıklık, ısı artışı ya da ani gelişen ağrılı durumlarda hastaların ameliyatlarını yapan tabiplere vakit kaybetmeden başvurmaları gerektiğini belirten Osman Lapçın kelamlarını şöyle tamamladı: “Spor, omuz çıkığında risk arttırıcı bir faktör. Omuz çıkığı bilhassa kontak sporlarda daha sıklıkla karşılaşılabiliyor. Örneğin voleybol, basketbol, futbol ve kayak üzere ağır ve kontak sporlar risk faktörüdür. Güzelleşme süreci ise atletlerin biraz daha süratli oluyor.”

Başa dön tuşu