Tetik parmak hastalığı belirtileri neler sertlik oluşuyorsa…

Tetik parmak hastalığının ne olduğunu duymuş muydunuz? Parmakların bellirli vakit aralıklarında kasılması ile ortaya çıkan, ya da apansız litlenmesi ile ortaya çıkan tetik parmak hastalığı kişinin gündelik hayat kalitesini epeyce olumsuz etkileyen bir durumdur. Pekala nedir bu tetik parmak hastalığı? Belirtileri nelerdir? Dahası bir tedavisi var mıdır? İşte tüm merk edilen soruların karşılıklarını sizler için araştırdıl. 

Sürekli tekrarlanan el işlerinde ortaya çıkıyor 

Parmakların yahut başparmağın bükülme sırasında kasılması ya da kilitlenmesi sonucunda parmaklarda acıya neden olan duruma tetik parmak hastalığı denmektedir. Hastanın parmağında ani kitlenme görülür ve kitlenen parmağı düzleştirmek epey zordur. Ekseriyetle daima tekrarlanan el işlerinde ortaya çıkar. Tıpkı hareketi yapmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. 

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BİRÇOK NEDENİ VARDIR 

Çoğu vakit, tekrarlanan bir hareket ya da parmağınızın ya da başparmağınızın zorlayıcı kullanımından kaynaklanır. Tetik parmak hastlığına yakalanma riskini arttıran kimi faktörler bulunmaktadır. Bunlar; Yaş: Genellikle 40 ve 60 yaşları ortasında ortaya çıkar.Cinsiyet: Bayanlarda erkeklerden daha yaygındır.Sağlık şartları: Diyabet, gut ve romatoid artrit tetik parmağına neden olabilir. İş: Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler üzere parmak ve başparmak hareketlerini tekrarlayan kimseler ortasında yaygındır.

TETİK PARMAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Tetik parmağının işaret ve semptomları hafif ila şiddetli ilerleyebilir ve şunları içerebilir: Özellikle sabahları parmak sertliği. Parmağınızı hareket ettirirken bir atma sesi ile birlikte “tık sesi” Etkilenen parmağın tabanında avuç içi hassasiyet yahut bir yumru (nodül)Aniden düz bir halde ortaya çıkan bükülmüş bir durumda yakalama yahut kilitleme üzere belirtilrri bulunmaktadır. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Tetik parmak hastalığının tedavisinin hedefi şişliği indirmek ya da yalakanma hareketi sağlamaktır. Bunun için atel kullanılır ya da bazen ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu rahatsızlığı olan bireylerin parmaklarını zorlayıcı harekette bulunamamsı gerekir. Parmak egzerisiz yaparakta bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Ameliyatsız tetik parmağı tedavisinin yanı sıra ameliyatlı olanıda bulunmaktadır.  Tetik parmak ameliyatında çoklukla genel anesteziye muhtaçlık duyulmaz. Tedavinin hedefi parmağın tabanındaki kılıfı açarak tendonun eskisi üzere rahat hareket edebilmesini sağlamaktır. Avuç içinde yaklaşık 1 cm’lik kesi açıldıktan sonra içerideki tendon hareketlerini kısıtlayan kılıf kesilerek rahatlatılır. 

Başa dön tuşu