Tip 2 diyabet hastaları için egzersiz önerileri yaşam kalitesini arttırıyor!

Sağlığı tehdit eden sıhhat sıkıntılarından biri de Tip 2 diyabet hastalığıdır. Şahısların ömür kalitesini olumsuz tarafta etkileyen Tip 2 diyabet rahatsızlığı ile baş edebilmek ve ömür kalitenizi arttırmaya yardımcı olacan önerileri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, hususla ilgili merak edilenleri yanıtladı. Tip 2 Diyabet hastalarının ömür kalitesini arttıran antrenmanlar hem kilo sorununuzu ortadan kaldırmada hem de sıhhatinizi denetim altına almanıza yardımcı olacaktır. 

Yapılan araştırmalara nazaran Tip 2 Diyabet teşhisli şahısların %40’ından daha azının
düzenli fizikî aktivitede bulunduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, “Egzersiz, bir diyabet hastasının sıhhat durumunu
iyileştirmek, kan şekerini denetim etmek ve kabul edilebilir bir düzeye düşürmek için yapabileceği en uygun şeylerden biridir.” diye konuştu.

Diyabet Hastaları için Antrenmanın Yararları Neler?

Egzersizin diyabet hastaları için kusursuz bir metot olduğunu belirten Dr. Aşkın
Nasırcılar, “Egzersiz bedendeki kan akışını ve oksijen düzeyini düzgünleştirmeye yardımcı olur; bu da sizin daha yeterli hissetmenizi sağlar. Ayrıyeten kilo vermenize ve istikrarınızı artırmanıza yardımcı olur. Kemik yoğunluğunu artırır ve kasları güçlendirir, böylelikle hareket etmeye devam edebilirsiniz.” sözlerini kullandı.

Egzersizin güç düzeyini artırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı, yağları yaktığı,
glikoz düzeyini denetim ettiği ve zihinsel sertliği ve netliği artırdığının birçok
çalışma ile kanıtlandığını aktaran Nasırcılar, “Diyabet hastalarının sistemli antrenman ile kazanacakları üç temel yarar; kan şekeri seviyelerini denetim etmek, kas gücünü artırırken kilo vermek, güç ve dayanıklılığı artırmak olacaktır.” dedi.

Tip 2 Diyabet Hastaları Nasıl Antrenman Yapmalı?

Egzersiz cinsinin ve sıklığının hastanın kendi tercihlerine nazaran belirlenebileceğini
söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, “Egzersizin
sürekliliği yarar sağlayabilmesi açısından son derece kıymetlidir. Herkesin severek yapacağı bir antrenman çeşidi vardır. Fakat kimi idmanlar kolay uygulanabilir olması sebebiyle Tip 2 Diyabet hastaları için daha uygun olabilir.” dedi. Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, Tip 2 Diyabet hastaları için önerdiği idmanları şöyle sıraladı:

– Yürüyüş: Yürüyüş bilhassa diyabet hastaları için olağanüstü bir antrenman programıdır. Daima ayakta durmakta yahut yürümekte zorlanan şahıslar bile kısa vadeli yürüyüşlerden yarar görebilir. Bu sayede yürüme suratını düzey seviye artırarak idman düzeyi bir adım öteye taşınabilir. Orta süratte yapılan bir yürüyüş kalbin fonksiyonlarını güçlendirmeye, kan ve oksijen akışını arttırmaya, çok yağ ve şekerin yakılmasına yardımcı olur ve bu sayede diyabetik kişinin gaye kan şekeri aralığını daha kolay koruyabilmesini sağlar.

– Tai Chi: Tai chi idman prosedürü istikrar ve dayanıklılığı güçlendirme ve tıpkı vakitte kas oluşumunu sağlama ve kemik ve eklemleri güçlendirmeye odaklanmaktadır. Yapılabilecek en hafif dövüş sanatlarından biridir ve tesir oranı hafif bile olsa diyabet hastalarının idmanlardan nasıl yarar sağlayabileceğinin şahane bir örneğidir. Tip 2 diyabet hastalarına yararlı olabilecek harika bir prosedürdür ve genel sıhhat ve ömür kalitelerini artırmalarına yardımcı olur.

– Yoga: İstediğiniz sıklıkta yapabileceğiniz yoga, hafif tesire sahiptir ve özel bir çalışma ortamı gerektirmez. Gereksiniminiz olan tek şey rahat ve sessiz bir ortamdır. Yapılan çalışmalar, yoga ve meditasyonun depresyon ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiş ve diyabet de dahil olmak üzere kronik sıhhat sorunlarında değerli bir gerilim giderici tesire sahip olduğunu kanıtlamıştır. Yogayı haftanın her günü antrenman programınıza dahil etmenizi öneririz!

– Tartı Çalışması: Haftalık idman rutininize bir ölçü tartı idmanı eklemek herkes için kusursuz olacaktır, lakin diyabet hastaları bu idman tipinde artan efor ve yağ yağma tekrarlarından iki kat daha fazla faydalanabilir. Yük çalışması kas oluşumuna ve yağ yakımına yardımcı olur ve fazla glikoz ve şeker düzeyinin olağana indirilmesinde epeyce tesirlidir. Kendi beden yükünüzü kullanarak, bacak antrenmanları, direnç bantları, el ve bilek yükleri, makine tartıları yahut beden idmanları ile rastgele bir tartı ve direnç çalışması yapabilirsiniz.

– Antrenman Bisikleti: Tip 2 Diyabetli şahıslar için şiddetle tavsiye edilen bir başka idman ise bisiklet sürmedir. Bisiklet sürmek beden için şahane bir antrenmandır, zira birçok diyabet hastası için değerli bir sorun olan bacaktaki kan akışını büyük ölçüde arttırır ve ayrıyeten kilonuzu korumanıza ve kan şekeri düzeyinizi denetim altında tutmanıza yardımcı olur. Sistemli olarak bisiklet sürebilirsiniz lakin yaralanmaları önlemek ve düşme riskini en aza indirmek için ekstra ihtimam göstermeniz gerekebilir.

– Yüzme; En düzgün antrenman çeşitlerinden biridir ve birebir vakitte eklemler üzerinde çabucak hiç tesire sahip olmadığı için diyabet hastaları için de çok yararlıdır. Denetimsiz diyabet şikâyeti olan birçok kişi, öncelikle ayak ve bacaklarda hudut ağrısı çekmekte olup bu nedenle yürüme ve koşma üzere faaliyetlerin onlar için güç olduğunu düşünmektedir. Yüzme, bu acı ve rahatsızlık hissi olmadan uygun bir antrenman yapmak için bir imkan sağlar.

Başa dön tuşu