Topuk çatlağı nasıl geçer bal, sirke ve pirinç unu karışımını deneyin!

Uzun mühlet ayakta durmak, ayakların nem kaybına uğraması, yanlış ayakkabı seçimi üzere sebeplerle ayaklarda topuk çatlakları meydana geliyor. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için herkesin öncelikli arayışı doğal sistemler oluyor. Topuk çatlaklarını gidermek için öncelikli olarak topukları nemlendirici kremle her gün nemlendirmek gerekiyor. Elmaelma.com olarak topuk çatlaklarınızın üstesinden gelmenizi sağlayacak doğal teknikleri paylaştık… 

Topuk çatlağı neden olur?

– Metabolizmada meydana gelmesi beklenen sorunlar hasebiyle ortaya çıkan sıhhat sorunları
– Ter bezlerinin sistemsiz bir formda çalışarak fonksiyonlarını sağlıklı bir halde yerine getirememesi
– Deride meydana gelen çeşitli hastalıkları
– Diyabet
– Sistemsiz beslenme
– İleri yaş
– Cilt kuruluğu
– Obezitelik derecesinde çok kilo
– Ayakların gün içerisinde uzun saatler boyunca ayakkabının içerisinde kalması
– Daima olarak ayakta durmak zorunda kalmak
– Topukların üzerine kapasitesinin üzerinde güç uygulamak
– Topukların çok derecede soğuk ya da sıcağa maruz kalması

Topuk çatlağına düzgün gelen doğal yöntemler

Bal, sirke ve pirinç unu

1 çay kaşığı bal, 3 çorba kaşığı pirinç unu ve birkaç damla sirke karıştırıldıktan sonra topuk çatlaklarına kese yapın. Ayaklarınız ılık suyla yaklaşık 10 dakika ıslatılmalı. Islanan ayaklar bu karışımda hafif hafif keselenmelidir. Kese sayesinde meyyit deri yavaş yavaş çıkacaktır. Bu keseleme sistemi hastana 2 ya da 3 kere uygulanmalıdır. Pirinç ununun cildi arındırıp mineral kazandırma özelliği sayesinde topuk çatlağı kolay kolay tedavi edilebilir. Ve bal da çatlamış derilerin düzgünleşmesini hızlandıran doğal bir antiseptiktir. O yüzden de bu karışım topuk çatlağı nasıl giderilir sorusunun karşılıklarından birisidir.

Karbonat

Karbonatın meyyit hücreleri temizleyen ve ayak kokusunu gideren yapısı topuk çatlağı tedavisinde karbonat kullanılmasına sebep olmaktadır. Ilık su dolu bir kaba 3 yemek kaşığı kadar kabartma tozu katıldıktan sonra karıştırılmalıdır. Karbonat su içinde çözülene kadar da karıştırılmaya devam edilmelidir. Ayaklar bu suda 15 dakika bekletildikten sonra da kurulanıp pomza taşı ile ovulmalıdır. Haftada 2 kere bu yol uygulanmalıdır.

Vazelin, aspirin ve limon suyu

Vazelin birçok deri tedavisinde kullanıldığı üzere topuk çatlağı tedavisinde de kullanılmaktadır. Vazelin nemlendirici özelliği sayesinde ayaklar nemlenerek hastalıklardan kurtulabilirler. Vazelin limon suyu ile kullanıldığında ise sitrik asit sayesinde ayağın meyyit derilerden kurtulmasına yardım eder. Bu tedaviye başlamadan evvel ayaklar 20 dakika kadar ılık suda bekletilmelidir. Durulayıp kurulandıktan sonra da vazelin ile birkaç damla limon suyu karıştırılarak ayağa uygulanmalıdır.

Topuklara bu karışım sürüldükten sonra da çorap giyilmelidir. Bu uygulamanın yatmadan evvel yapılması daha uygun olacaktır. Gece boyunca o çorapla uyuyup sabah da ayaklar temizlenmelidir. Birebir vakitte aspirin de ezilip vazelin ile karıştırılarak bu halde uygulanılabilir. Bu da çok tesirli bir metottur.

Topuk çatlakları için krem

Piyasada çok fazla krem bulunması nedeniyle şahıslar hangi kremin topuk çatlağına âlâ geleceğini bilememektedirler. Aslında topuk çatlağı problemlerinde doktora gitmek çok daha kolay ve kesin bir metottur. Hekimin yazacağı kremlerin kullanımı sonrasında da topuk çatlakları düzelecektir. Ama buna ek olarak rastgele bir eczaneye giderek de topuk çatlakları için krem temin etmek kolaydır.

Başa dön tuşu