Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır nöral terapi uygulanıyor!

Topuk dikeninin ne olduğunu biliyor muydunuz? Bayanların daha sık karşı karşıya kaldığı bu durum epeyce can sıkıcıdır. Hayat kalitesini olumsuz etkilemekle birlikte tedavi edilmediğinde önemli sıhhat sıkıntılarına da yol açmaktadır. Pekala topuk dikeni nedir? Topuk dikeni belirtileri neler? Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? İşte tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını elmaelma.com’da bulabilirsiniz. 

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR? 

Genellikle hastaların bıçak batması olarak adlandırdıkları topuz dikeni, tabanı sert ve uzun müddet kullanılan ayakkabılardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında topuk dikeninin ortaya çıkmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar; ayaktaki sonları deforme edecek yürüyüş bozuklukları, sert yüzeylere uzun mühlet basma, ayaklara ve bileğine baskı yapacak kadar kilolu olma, kemer takviyesiz tabanları rahatsız edici ayakkabılar, uzun mühlet ayakta kalma,yanlış ayak antrenmanları yapma üzere etkenler topuk dikeni nedenleri ortasında gösterilir. 

TOPUK DİKENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Topuk dikeninin birçok belirtisi vardır. Bunlar ise; sabahları ayak tabanında ve bileğinde şiddetli ağrı, yürürken ayakta batma hissinin olması,topukta sıklıkla yanma şikayeti yaşanması, dizlere kadar kemiklerin ağrıması,

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Yukarıda saydığımız belirtiler kendini gösterdikten sonra yapmanız gereken en temel şey, bir ortopedi hekimine başvurmak olmaldıır. Tabip durumun önemli olup olmadığını öğrenmek için röntgen çeker. Kemiğin hudutlara önemli hasra vermesinden ötürü yaşanan his kaybını yine yerine getirilmesi için nöral terapi yapılır. Bu terapide sinir ağının incelmiş alanlarına lokal anestetik enjeksiyonlar yapılır. Daha sonra hasarlı dokuları güzelleştirmek için proliferant solisyon enjekte edilir. Tedavi sonunda ise fizik tedavi uygulanır ve tedavi tamamlanır. 

Başa dön tuşu