Topuklu ayakkabı giymenin zararları kemikte kalıcı hasara yol açıyor!

Kadınların hoş görünmek uğruna giydikleri topuklu ayakkabılar ne yazık ki bir müddet sonra önemli sıhhat problemlerinin yaşanmasına neden olabiliyor. Bilhassa de bu ayakkabılar yanlış seçilmişse. Çok uzun müddetler ayakta durmanın ayakta bulunan ‘sesamoid’ kemiklerinde kalıcı hasarlara yol açabileceği ihtarında bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr.Ü. Kerem Ülkü’den topuklu ayakkabı giymenin zararlarına dair tüm bilinmeyenleri öğrendik. 

Erkekler için otomobillerden ve motor çekiş gücü, amortisör üzere otomobil kesimlerinden konuşmanın çok doğal olduğunu hepimiz biliriz. İşte ayaklarımızda da tıpkı otomobillerdeki amortisörlere misal bir fonksiyon gören kemikçikler bulunuyor. Ayak birinci tarak kemiğinin parmakla oluşturduğu eklemin çabucak altında yer alan ve “metatarsal sesamoid” ismi verilen fasulye tanesi büyüklüğündeki bu iki küçük kemikçik, yürümenin ittirme evresinde ayak baş parmağının itme kuvvetini artırma misyonu üstleniyor. Pekala “metatarsal sesamoid”lerin varlığından ne vakit haberdar oluruz? Uzun mühlet ayakta durduğumuzda ya da yürürken yürümenin ittirme basamaklarında ayaklarımızda hafif bir şişlik eşliğinde ortaya çıkan ağrılar, bu kemikçiklerde sorun olduğunun habercisi. Bu ağrılar genelde birinci tarak kemiğinin parmakla eklem yaptığı bölgenin altında görülüyor. Parmakta geriye gerçek olan hareket kısıtlılığı da hastanın ağrıdan ötürü bu eklemi daha az hareket ettirme isteği nedeniyle yaşanıyor.

SİVRİ BURUNLU İSE AMAN DİKKAT! 

Sesamoid ağrısı bilhassa bayanlarda uygun olmayan ayakkabı seçimleri nedeniyle ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra uzun mühletlerle ayakta kalma, genç yaşlarda spor aktiviteleri sırasında yaşanan ani travmalar ya da orta yaşlarda tekrarlayan küçük travmalar üzere nedenler de sesamoid ağrılarına sebep oluyor. Fizikî olarak yüksek kavisli (çukur tabanlı) bir ayak yapısına sahip olan bireylerde ise 1. tarak kemiğinin eğik yapısı nedeniyle daha sık sesamoid ağrısına rastlanıyor.

DOĞRU AYAKKABIYI SEÇMEYE DİKKAT EDİN 

Sesamoid sorunlarından korunmanın birinci yolu uygun ayakkabı tercihi. Topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların yalnızca özel durumlarda ve kısıtlı müddetlerde tercih edilmesi gerekiyor. Uzun mühlet tıpkı ayakkabıyı kullanmak da ayakkabının taban özelliklerini olumsuz etkileyerek sesamoid bölgesindeki baskıyı artırıyor. Ayak tabanı kâfi yumuşaklıkta olan ve yürüme eforunu kolaylaştıran yuvarlak tabanlı ayakkabılar kişiyi sesamoid sorunlarından koruyabiliyor. Bilhassa yüksek kavisli ayak yapısına sahip ve kilo sorunu yaşayan şahısların bu tekliflere daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

CERRAHİ PROSEDÜRE MUHTAÇLIK DUYULABİLİR 

Sesamoid ağrıları, sesamoid kapsülündeki tepkiler (Sesamoidit) nedeniyle ortaya çıkabildiği üzere vakit zaman kemik ödemi ve sesamoid kırıkları sonucu da oluşabiliyor. Sesamoidit ismi verilen sesamoid bölgesindeki tepkilere bağlı ağrıları olan şahıslarda tedavinin birinci üç basamağını kilo vermek, hakikat ayakkabı kullanımının sağlandığından emin olmak ve günlük ayakta kalma müddetini süreksiz olarak kısıtlamak oluşturuyor.

Bazı hastalarda bunların yanı sıra, ayakkabı içine sesamoidlerin yastıklanmasını arttıran silikon takviyeler de konulabiliyor. Tepkinin şiddetli olduğu durumlarda hastaya ödem baskılayıcı ilaç tedavileri veriliyor. Bu tedavilerden gereğince yarar sağlanamaması halinde ağrının görüldüğü bölgeye uygulanan enjeksiyonlar, tepkinin büyük ölçüde baskılanmasını sağlıyor. Daha ileri hadiselerde ise açık yahut endoskopik cerrahi yollarla tepkinin temizlenmesi yahut sorun yaratan kemiğin bölgeden çıkarılması seçeneği gündeme gelebiliyor.

Başa dön tuşu