Turunçgillerin faydaları neler soğuk algınlığından koruyor!

Turunçgillerin bilinmeyen yararları neler? Hangi hastalıklara düzgün gelir? Kış günlerinde tükettiğimiz turunçgillerin bu yararlarını duyunca yemeden duramayacaksınız. Turunçgillerin hiç duymadığınız faydalarını Diyetisyen Salih Gürel’den öğrendik. 

Tatlı, parlak renkli turunçgiller, kış günlerinde hayatımıza güneş ışığı getirir. Turunçgiller yalnızca lezzetli ve beğenilen değil birebir vakitte sıhhate birçok yarar sağlayan bir meyve kümesidir.Kendilerine has kokularının yanında tatlı ve ekşi bir tada sahip olan içerdikleri C vitamini ile kış aylarında bizi hastalıklardan koruyan doğal kurtarıcılarımız, turunçgillerin saymakla bitmeyen yararlarını gelin birlikte inceleyelim.

Vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.                                                         

Büyüme ve gelişmede yardımcı, deri, göz, diş ve diş eti sıhhatini kollayıcıdırlar. Ayrıyeten hastalıklara karşı direncin oluşumunda faaldirler.     

Doygunluk hissi vermeleri, bağırsakların tertipli çalışmasına yardımcı olmaları sayesinde beden tartısı kontrolünde de yararlıdırlar. İstikrarsız beslenmeye bağlı şişmanlık ve kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kimi kanser tipleri üzere kronik hastalıkların oluşma riskini azaltırlar.                                                       

Çeşitli renk ve çeşitlerde sebzelerin ve meyvelerin tüketilmesi değerlidir. Meyveler de, içerdikleri besin ögeleri ve ölçüsü bakımından farklıdır. Bu nedenle tüketimlerinde çeşitlilik sağlanmalıdır. Çoklukla, turunçgiller kümesinde yer alan mandalina, portakal, greyfurt üzere meyveler ve çilekler vitamin C, kiraz, kara üzüm, karadut başka antioksidanlardan varlıklı iken; muz, elma üzere meyveler potasyumdan zengindirler.                                                       

Kış aylarında insanları soğuk algınlığından korur.                              

Kalsiyum içeriği yüksektir. Bu nedenle kemikler için epeyce yararlıdır.   Böbreklerde taş oluşumunu mahzurlar ve hâlihazırda bulunan küçük taşların böbreğin iç yüzeyine tutunmasını engelleyici tesir yapar.                                                                             

Cildin daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olur. Enfeksiyon kaynaklı ateş yükselmesi durumunda, ateşin azaltılmasına yardımcı olur.Metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle obeziteye karşı tesirlidir.                                                       

 Limon başta olmak üzere tüm turunçgillerin tansiyon düşürücü bir tesiri vardır.  Fiziksel ve zihinsel bir dinçlik kazandırır.Uyuşukluğu azaltır.Konsantrasyonu artırıyor.

 Kemik iliğinde kan üretiminin artmasına yarar sağlıyor.

Antioksidan ve flavanoid açısından varlıklı olan turunçgiller zayıflamaya yardımcı olurken bağışıklık sistemini de destekliyor.İnflamasyona karşı da tesirli olduğu bilinen turunçgiller yağ yakımını hızlandırıyor ve kilo denetiminde yardımcı oluyor.Kansızlığa uygun geliyor.

Başa dön tuşu