Ünlü isimler kadınlar gününde neler söyledi?

ŞAHAN GÖKBAKAR

“Kadınların ve erkeklerin hiçbir farkının olmadığı bir dünya burası. Hatta bayanlar sayesinde hoşlaşan bir dünya. Bu hayatta çok net bir biçimde bayanlardan yanayım. düzgün ki varlar. Başta canım annem ve kıymetlim eşim olmak üzere tüm bayanların günü kutlu olsun.”

NURGÜL YEŞİLÇAY

“Kadınlık hallerimizi doya doya yaşayacağımız, üzerimizde mahalle baskısının kalktığı kaç 8 Mart’lara. KAYIPSIZ, daima bir arada, keyifli mesut yaşayacağımız günlere. Ahkam kesenlerimiz az olsun şekerim. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’müz kutlu olsun.”

DOĞA RUTKAY

“Kadınlar!

Her birinize hayranım!

Güç

Emek

Öfke

Şefkat

Sevgi

Sabır

Minnet

Özveri

Anlayış

Merhamet

Empati

Onur

Akıl

Fikir

ne ararsan var!

Kadın varsa hayat var!

Her birinize hayranım.”

 

GÜLSE BİRSEL

“Dünya insanlarının hakkı yenen, ayrımcılığa uğrayan, ezilen, önyargıyla bakılan, küçük görülen, özgürlüğü kısıtlayan en büyük topluluğu, en kalabalık ögesi: Kadınlar! Lakin değişecek bu işler. Şimdi 100 yıldan az vakit evvel seçme ve seçilme, hatta erkeklerle denk eğitim alma hakkı verilmeye başlanmış bir cinsin bu kadar kısa vakitte geldiği yeri düşünürsek… Galiba bu sürate bakılınca endişelenmesi gereken erkekler mi sanki?”

FAZIL SAY

“8 Mart Dünya Bayanlar Günü kutlu olsun.

Tüm bayanlarımıza,
İçtenlikle, sevgiyle, hürmetle.”

AKASYA ASİLTÜRKMEN

“Eğer bir pürüzle karşılaşıyorsan canım kız kardeşim, kaldırmaya kendi kafandan başla. Öğrenilmiş çaresizliği gör, değiştir, dönüştür. Sonra eloğlunun dedikleri sana vız gelecek tırıs gidecek. Fizikî durumun, toplumsal koşullar, yaş pürüz olamaz hiçbir şeye. Anadolu’nun toprağı sensin. Mezopotamya’yı suladı senin göğüslerin. Bir köşede kalacak değilsin. Çıkacaksın ortaya ve seni sindirmeye, görmezden gelmeye çalışanlara inat diyeceksin ki; yok o denli yağma, bayanlar hayatın her alanında!

KALBEN

“Bu çantam da, özgürlükten, eşitlikten ve adaletten bahseden ağzım da hiç kapanmazlar. Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bayan Meclisleri, Mor Çatı Vakfı, Cinsel Şiddetle Gayret Derneği ve daha birçok sivil toplum kuruluşuyla paylaştığım dayanışma, katıldığım mitinglerde sarıldığım insan yüzlerinden aldığım yürek, birbirimize renklerin/dillerin/kimliklerin/inanç sistemlerinin ve biyolojik cinsiyetlerin ötesinde bakmayı öğrenmemiz… Gururla bayanım diyebilmeye başlamam, bedenimi, zihnimi ve ruhumu denetim eden baskıcı erk kurumsal araçların tesirlerini hafifletmeyi öğrenmem… Bağırmayı öğrenmem… Elimi havaya kaldırmayı öğrenmem… Hayır, söylemiyorum! demeyi öğrenmem… Beni hor gören, maddi manevi kaynaklarımı tüketen, bana vuran birini hayatımdan çıkaracak görüş uzaklığını kazanmam… Sonra her cins manipülasyonu şiir okur üzere okumayı öğrenmem… Hala tuzaklara düşsem de eskisi kadar derin kuyulara düşmemem… Kendimi sevmem, kıskanmadan ve yargılamadan dost tutmayı öğrenmem… Ben kadınlıktan, emeğimden, bizim ortak gayretimizden ve kanun yapıcıların karşısına dikilip hakkımızı, öldürülen çocuk ve bayanların hakkını arayışımızdan çok şey öğreniyorum. Âlâ ki bayan oluyorum bir arada zira bu, doğmakla olmuyor. Kadınlığı öğrenmek gerek. Bu kara toprakta serpilmeyi, sesini çıkarmayı, mevti göze almayı öğrenmek gerek. Gurur duyuyorum bizimle. Feminist Gece Yürüyüşü’nde de, meydanlarda da, sokaklarda da buluşmak üzere. Sevgimi alın, yavuz kalplerinizdeki deryaya katın.”

SERMİYAN MİDYAT

“Dünya işçi, güçlü ve özgür bayanlar günü kutlu olsun. Boyun eğmeden ve biat etmeden.”

SELİN CİĞERCİ

‘Bugün 8 Mart dünya bayanlar günü. Öncelikle tüm bayanlarımızın bu manalı gününü yürekten kutluyor ve dünyadaki tüm bayanlar için eşitlik, özgürlük ve memnunluk dolu bir hayat diliyorum.’

YONCA EVCİMİK

Hem özel hem profesyonel hayatında zorluklarla karşılaştığında, her birini tek başına göğüsleyip, kendi yolunda boyun eğmeden bildiği üzere devam etmiş bir bayanım.

Çalışan, üreten, fikrini söylemekten çekinmeyen tüm bayanlara kocaman bir alkış… Atılan sloglanlar, Bayanlar Günü temalı projeler ve öbür çalışmalar o an için tesirli olsa da sonraki gün çıkan şiddet haberleri, can kayıpları, haksızlıklar ve eşitsizlikler bu coşkuyu silip, süpürüyor.

Biz bayanlar her vakit dayanışmayı kendi aramızdaki farklı görüşlere karşın sarıp sarmalanmış bir güç birliğinin peşinde olmalıyız. Şiddetin her türlüsünün son bulması dileğiyle…

Başa dön tuşu