Uyku apnesi belirtileri neler uyurken burnunuzdan nefes alamıyorsanız…

Günlük hayatın kalitesini düşüren sıhhat sıkıntılarından biri olan uyku apnesinin arkasında burun duvarı eğirili olabilir! Burun kemik eğriliği olarak bilinen ‘Septum deviasyonu’ birçok şahısta görülen sıhhat meselelerinde biri olarak karşımıza çıkıyor. ”Günlük hayatta fark edilmeyip gece uyku sorunlarına hatta uyku apnesine neden olabilir” diyerek uyaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, uyku apnesini tetikleyen burun duvarı eğriliği hakkında merak edilenleri elmaelma.com okurları için bir ortaya getirdi!

UYKU APNESİNİN SEBEBİ BURUNDAKİ DUVAR EĞRİLİĞİ OLABİLİR!

Pek çok hastamız boğaz enfeksiyonu, nezle yahut grip üzere şikayetlerle bize geldiklerinde detaylı KBB muayenesi yaparız” diyen Dizdar, hususla ilgili şu bilgileri verdi; “Bu sırada da burun tıkanıklığına sebep olan burun kıkırdak eğriliği yahut burun etlerinde büyüme üzere durumlarla karşılaşırız. Burun tıkanıklığı, bilhassa gece uyurken yaşanılan nefes almadaki zahmet nedeniyle hayat kalitesini düşüren rahatsız edici bir durumdur. Bu durum; koku almada bozukluk, nefes alamamak, nefes alamamaya bağlı olarak uykusuzluk, ağız kuruluğu, yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı üzere şikayetlerle kendini gösterir.”

UYURKEN NEFESİNİZ DURABİLİR!

nsanoğlu olağan kaidelerde burundan nefes almaya programlanmıştır. Gündüzleri mümkün mertebe burundan nefes almaya çalışırız. Lakin burunla ilgili temel sorunlar, uyku esnasında ortaya çıkıyor. Uykunun ilerleyen safhalarında kas tonusunun da düşmesiyle burun tıkanıklığı olan hastalarda, nefesi istenen yoğunlukta alabilmek ve vakum tesirini yaratabilmek için ağız açılır. Bunun sonucunda; evvel sesli nefes alma, daha sonra yavaş yavaş horlama ve ilerleyen vakitlerde kilo alımı ve yaşa da bağlı olarak uykuda nefes durması denilen durum meydana gelir. Uykuda teneffüs durmasına karşı dikkatli olunması gerkmektedir.

HASTALIKLAR ÖMÜR KALİTESİNİ DEĞİŞTİRİYOR!

Bahar aylarında mevcut burun tıkanıklığının üzerine alerjik nezle de eklenirse, burun tıkanıklığı çok daha sorunlu bir hale gelebilir. Bu hastalarda enfeksiyonların düzgünleşme mühleti uzar, üzerine bir de çok kolay halde sinüzit eklenebilir. Öksürük üzere yakınmaları olağandan daha uzun sürer. Uyku kaliteleri bozulur. Bilhassa anatomik burun tıkanıklığı olan hastaların alerjik nezle ve bunu takip eden enfeksiyonları daha rahat atlamaları için; evvel anatomik sorunun çözülmesinde yarar vardır. Burun tıkanıklığının en büyük rahatsızlığı kişinin burundan rahat nefes alamamasıdır.

Bu yüzden gece horlama oluşur ve uyku tam alınamaz. Oksijenizasyonun bozulması nedeniyle kalbe ekstra yük biner. Bu süreç uzun sürerse, kalpte büyüme yahut hipertansiyon üzere kalple ilgili hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıyeten burun tıkanıklığı olan hastalarda kulakla ilgili; kulakta sıvı toplanması, orta kulak enfeksiyonları üzere sorunlar daha sık gözlemlenir. Yani burun tıkanıklığı birçok hastalığa yol açabilir. Burun tıkanıklığının en büyük sorunu, hastalarda hayat kalitesini düşürmesidir. Hastaların burun tıkanıklığını kolay bir rahatsızlık olarak algılamamaları gerekiyor. 

BURUNDA FARK EDİLMEYEN KIKIRDAK EĞRİLİĞİ OLABİLİR!

Bu durumun bir öbür sonucu da ağzın açık kalmasına bağlı olarak; ağız kuruması, sabahları boğaz ağrısı ve boğazda makûs tat ile uyanmaktır. Ağız mukozasının kurumasına bağlı olarak ağzı kaplayan epitelin bozulması; müdafaa özelliğinin azalmasına, hasebiyle bakteriyel ve viral enfeksiyonların boğaza kolay yerleşmesine neden olur. Bu sebepledir ki; sık sık boğaz enfeksiyonu geçiren, sık boğaz ağrısı ile doktora gitmekten yorulan bireylerin kesinlikle ayrıntılı bir burun muayenesi yaptırmaları gerekir.

Fark etmedikleri bir kıkırdak eğriliği olabilir. Bu durumu muayene esnasında fark eden hastalar da aslında burunlarından istedikleri kadar nefes alamadıklarını anlamaktadırlar. Burunda kemik eğriliği ve burun eti büyüklükleri, 40-50 dakikalık operasyonlar ile düzeltilebiliyor. Bunun sonucunda uyku kalitesi ve boğaz enfeksiyonlarında azalma görülüyor.

Başa dön tuşu