Uyku getiren yiyecek ve içecekler nelerdir? Uykusuzluk çekenlerin tüketmesi gereken besinler…

Stres, depresyon, ilaç kullanımı, çevresel faktörler ya da yalnızca ömür usulüne bağlı olarak çekilen uykusuzluk ile baş etmede bize yardımcı olabilicek kimi yiyecek ve içecekler vardır. İçeriklerinde bulunan aminoasit ve melatonin hormonuyla kasları gevşetip rahat bir uyku çekmeye yardımcı olan bu yiyecek ve içecekler neledir? Uykusuz geçirilen gecelere bir yenisini daha eklemek istemeyenler için sizler için hazırladığımız bu haberimize göz atabilirsiniz…

 Vanilyalı Ballı Yahut Ilık Seçimi Siz Yapın : Süt

Süt içerisinde barındırdığı triptofan ismi verilen aminoasitler ve laktik asit ile uykuyu düzenleyip kolaylaştırıyor. Sakinleştirici özelliği bulunan vanilya çubuğunu ikiye bölüp süt ile birlikte tüketerek uyku tesirini daha da güçlendirebilirsiniz.Ilık sütün ise uyuyamama hastalığı olarak bilinen insomnia hastalığına yeterli geldiği söylenmektedir. Ya da sütünüze ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal ile uyku verici etkiyi artırabilirsiniz. 

 Sadece Sevilen Bir Meyve Değil Tıpkı Vakitte Uyku İlacı : Muz

Doğal kas gevşeticiler olan magnezyum ve potasyum içeren muz, uyku getiren besinlerin ortasında bulunuyor. Şayet olağan olarak tüketmeyi sevmiyorsanız çayını da yapmak mümkün. Muzu uçlarından kesip kabuğuyla birlikte kaynar suya atıp 10 dakika kaynamasını bekleyerek demliyoruz. Böylelikle sakinleştirip uyku verici tesiri olan papatya çayına bir alternatif yaratmış oluyoruz.

 Her Hali Farklı Hoş Olan Patates

Temel misyonu ruh halini düzenlemek olan ve uykuya da yardımcı triptofan içeren patates güzel bir gece uykusuna yardımcı olan besinler ortasında yer alıyor. Tıpkı vakitte mide rahatlatıcı özelliği de bulunan patates ile triptofan oluşumunu önleyen asitler ortadan kaldırılmış oluyor.

Uyku İlacından Daha Tesirli : Kiraz

Sevilen yaz meyvelerinden olan kiraz “melatonin” hormonunun salgılanmasını artırarak uykuya geçiş mühletini kısaltıyor. Araştırmacılar günde iki kez kiraz suyu içmenin uyku ilacından daha tesirli olduğunu söylüyor. Kiraz sapı ise kaynatılarak çayı yapıldığında hudut sistemine olumlu tesir yaparak rahat uyumayı kolaylaştırıyor.

Başa dön tuşu