Uyurgezerlik neden olur stresli dönemlerde artış gösteriyor!

Uykuda iken insanların kalkıp yürümelerine neden olan bir rahatsızlık olan uyurgezerlik, çoklukla bir kişinin derin uykudan daha hafif bir evreye yahut uyanık duruma geçtiği vakit olur. Uyurgezer aktiflik boyunca karşılık veremez ve ekseriyetle hatırlamaz. Kimi durumlarda, konuşabilir fakat konuştukları manalı olmayabilir. Uyurgezerlik çoğunlukla çocuklukta olur, tipik olarak 4 ile 8 yaşları ortasındadır. Fakat yetişkinler de görülebilir. Pekala uyurgezerlik neden olur ve nasıl tedavi edilir? Cevapları haberimizde…

UYURGEZERLİĞİN NEDENLERİ

Uyurgezerlik nedenleri kesin olarak saptanabilmiş değildir. Daha evvelki devirlerde bireylerin düşlerini dışarıya yansıttıkları, bu nedenle uyurgezerlik sorunu yaşadıkları düşünülüyordu. Günümüzde ise sorunun uykunun birinci evrelerinde yani uykunun hayal görülmeyen kısmında meydana geldiği biliniyor. Ayrıyeten rastgele bir fizyolojik rahatsızlığa, ilaç kullanımına ya da bağımlılık yaratan unsurların kullanılmasına bağlı olmadığı da biliniyor.

Stresli devirlerde artış gösteriyor

Ama hastaların gerilimli olduğu devirlerde artış gösterdiği tespit edilmiş. Hasebiyle gerilim, çok yorgunluk üzere sıkıntıların uyurgezerliği tetiklediği, gece gezintilerini artırdığı söylenebilir. Ayrıyeten yetişkinlik periyodunda görülen uyurgezerliğin nedenleri ortasında birtakım nörolojik rahatsızlıklar olabileceği belirtiliyor.

UYURGEZERLİK BELİRTİLERİ

Kişinin gözleri tam açık ve bakışlar sabittir.

Yüzde rastgele bir söz olmaz.

Kendisine soru sorulduğunda karşılık vermezler ya da mantıksız karşılıklar verirler.

Çevresindeki eşya ve insanlara karşı dikkatsizce bir tavır sergilerler.

Uykuda olduklarında bile uyanık görünmek.

Çevrede dolaşırlar ve aktivitelerle uğraşırlar.

Uyandırılırlarsa başları bulanık olur.

Uykuda yaptıklarını uyandıktan sonra hatırlamazlar.

UYURGEZERLİK TEDAVİSİ

Uyurgezerlik için ekseriyetle muhakkak bir tedaviye gerek yoktur. Yaralanmaları önlemek için güvenlik tedbirleri gerekli olabilir. Bu, açma ve düşmeyi azaltmak için elektrik kabloları yahut mobilya üzere objeleri hareket ettirerek çevreyi modifiye etmeyi içerebilir. Kimi durumlarda, kısa tesirli sakinleştiriciler uyurgezerlik insidansını azaltmada yardımcı olmuştur. Uyurgezerlik yaşla daha seyrek olabilir yahut olmayabilir. Öbür bozuklukların bir belirtisi olabilmesine karşın, ekseriyetle önemli bir bozukluğa işaret etmez. Uyku döngüsünü uygunlaştırmak uyurgezerliğin oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu