Uzun süren adet kanamaları neden olur uzmanlar uyarıyor!

Her bayan için epeyce dertli geçen regl devri birçok sıhhat sorunun belirtisi olabiliyor. Ortalama olarak kabul edilen kıymetlerin çok altında ya da üstünde adet kanaması görülmesi durumundan bahsediyoruz. Uzmanlar uyarıyor! Olağan dışı durumların bayanlarda üreme bozukluklarına ya da farklı organlarda işlev meselelerine sebep olabileceğini söylüyor. Pekala uzun süren adet kanamaları neden olur? Uzun süren adet kanamalarının sebepleri nelerdir? Tüm merak edilenleri  Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu’dan öğrendik. 

 ÇOK KISA YAHUT UZUN SÜREBİLİYOR 

Normal sıhhat şartlarına sahip olan bayanlarda ortalama 21-35 günlük aralıklarla 4-5 gün sürmesi gereken adet kanamaları birtakım bayanlarda daha sık ya da seyrek aralıklarla görülebilirken, çok kısa yahut uzun sürebiliyor.

ADET KANAMALARI DÜZENSİZSE DİKKAT!

Bir bayanda adet düzensizliğinden bahsedilebilmesi için, sık sık sistemsiz adetgörülüyor olması gerekir. Çünkü iklim değişiklikleri, kısa müddetli ruhsal iniş çıkışlar da ortada bir adet düzensizliğine yol açabilir ve bu durumda telaş edilmesine gerek yoktur. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, uzun vadeli düzensizliklerin, çok kilo alınması, yetersiz beslenme, ani kilo kaybı, ayrılık, kayıp üzere gerilim ve ıstırap yaratan durumlardan da kaynaklanabileceğini belirterek, farklı bir rahatsızlık için kullanılan antibiyotiklerin, başka ilaçlar ya da uzun mühlet kullanılan doğum denetim haplarının da adet düzensizliğine sebep olabileceğine dikkat çekti. Ayrıyeten rahimde yahut yumurtalıklarda oluşan polip, miyom, kist üzere olağandışı oluşumlar da adet düzensizliğine yol açan temel etmenlerden sayılıyor.

 ADET KANAMALARI NEDEN OLAĞANDAN DAHA UZUN SÜRER?

 Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Pabuçcu; “Normal sıhhat şartlarına sahip olan bayanlarda bir adet kanamasının ortalama 4-5 gün civarında sürmesi gerekir. Ortada bir 3 ya da 6 gün süren adet kanamaları sorun teşkil etmezken sık sık fazla, ağır ve uzun periyodik adet görmek bir rahatsızlık ya da anomali belirtisi olabilmektedir. Örneğin adet kanamalarının 7 gün ve daha fazla sürmesi olağan mühletten daha uzun olarak kabul edilir ve nedeninin araştırılması gerekir.” diyerek en sık karşılaşılan sebepler sıraladı:

1. Adet kanamalarının olağandan daha uzun sürmesinin en sık karşılaşılan sebebi hormonal bozukluklardır. Bayanda yumurtlamanın meydana gelmemesi, rahim iç katmanının çok derecede kalınlaşması, troid bezi bozuklukları hormonların olağan salgılanma kıymetlerine ziyan vermekte ve bu durum da adet kanamalarının uzun sürmesine sebep olabiliyor.

2. Dış gebelik yahut düşük üzere gebelik komplikasyonları da adet kanamalarının rutinden daha uzun sürmesine sebep olabiliyor. Bu durumda bir sefere mahsus olarak adet kanaması uzun sürer, lakin sonrasında olağan süreç devam eder.

3. Rahimde oluşan ve miyom ismi verilen yeterli huylu tümörler, üreme devrinde olan bayanlardaki hormonların yüksekliğinden kaynaklanan polipler de adet kanamalarının uzun sürmesine neden olabilmektedir

 4.Yumurtalıklarda form ve fonksiyon bozukluklarının görüldüğü durumlarda yumurtlama gerçekleşmeyeceğinden, adet kanaması tertibi ve yoğunluğu artıp azalabilmektedir.

5. Rahim içi, dışı yahut ağzı ile ilgili yaşanan kanser problemleri ve rahim içi katmanının kas hücrelerine gömülmesi de adet kanamasının uzun sürmesine ve kanama ölçüsünün fazla olmasına sebep olabiliyor.

Başa dön tuşu