Varis hastalığı belirtileri neler? Ameliyatsız tedavi arıyorsanız…

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, beslenme tertibine kadar bir çok nedeni olarak varis hastalığı tedavisine belirtilerine dair merak edilen tüm soruları Dr. Mustafa Saygın yanıtladı. Varis Hastalığı, ilerledikçe daha büyük bir sorun haline gelen hastalıklardan birisidir. Toplardamar genişlemesi olarak da bilinen varis, estetik görünümün bozulmasının yanı sıra bacaklarda ağrı, şişme ya da kramp üzere şikâyetlere neden olabilmektedir.

Varis, birebir zelzelelerde olduğu üzere çeşitli şiddet ve derecelerde olabilir. Varis tedavisi denince akla birinci olarak ameliyat gelse de, varis tedavisinde sıklıkla tercih edilen prosedür artık günümüzde ameliyatsız ve robotik tekniklerle yapılan süreçlerdir. Toplardamarların bedendeki en değerli vazifesi, kapakçıkları sayesinde kan akışının kalbe gerçek olmasını sağlamaktır. Aksi halde yer çekiminin tesiri ile kan aşağı gerçek hareket eder ve bu da varis hastalığına sebep olur.
Dr. Mustafa Saygın’a Sorduk.

Varis Hastalığının Belirtileri Neler?

Varisin en kıymetli belirtisi damarların genişlemesi ve kanın geri kaçak yapması sebebiyle oluşan ağrı ve şişmelerdir. Bacakta yeşil, mavi ve kabarık damarlar gelişir, ayak bileği bölgesinde kahverengi lekeler oluşur hatta bilekte yaralar bile açılabilir. Birebir vakitte bacakta uyuşukluk, kaşıntı ve kramp üzere meseleler da görülebilmektedir. Geceleri daha sık yaşanan bu meseleler beraberinde cilt kalınlaşması ve renk yoğunlaşması da getirmektedir. Uzun vadede zararsız üzere görünen varis, aslında birçok sıkıntıya neden olabilmektedir.    

Birçok hastamız bu durumu önemseyip akciğere pıhtı atması sebebiyle ne yazık ki acil servislere sıkıntı yetişmektedir. Bu nedenle çok geç kalmadan tedavi edilmesi kıymet taşımaktadır. Operatör Hekim Mustafa Saygın “Artık varis hastalığında ameliyat tedavisini çok az hastamızda ve mecbur kalırsak uyguluyoruz. Tutkal Tedavisi, Lazer tedavisi,  Radyo frekans tedavisi ve skleroterapi en sık yapılan tedaviler ve tüm bu tedaviler 10 dakika sürüyor ve hastalarımız kalkıp süreçten çabucak sonra yürüyerek gidebiliyorlar “ diyor.

Varis Tedavisi Teknikleri Neler? En Çok Hangi Prosedür Kullanılıyor?

Varis konusunda deneyimli ve süreci yapacak tabip tarafından gerekli detaylı ultrason incelemesi yapıldığında bir bacakta birden çok tıpta varis sorunu olduğunu tespit ediliyor. Yapılan bu damar haritalaması sonucunda uygulanacak tespit edilen tüm farklı varisler için, Lazerli Tutkal tedavisi uygulanması, en tanınan ve aktüel varis tedavisi tekniğidir. Lazerli tutkal tedavisinde cilt üzerinde küçük bir alan uyuşturulur ve tedavi edilecek damara, ağrı, acı olmaksızın ince bir kanül yardımı ile girilerek lazer gücü ve  tutkal verilmektedir. Böylece genişlemiş damar bölgeleri kurutularak tedavi edilmektedir.

Her bir damar için 5 dakika üzere bir süreç sonucunda hastamız  yürüyerek tıpkı gün hastaneden taburcu olabiliyor. Temel olarak evvelden ameliyatla beden dışına çıkarılan damar,  hastamızın düzgünleşme sürecini ve psikolojisini derinden etkilemekteydi. Fakat son robotik ve teknolojik tedaviler sayesinde hastalarımız süreç olduğu gün tıpkı konforu ile hayatına devam  edebilmektedir. Hiçbir kesme dikme yada anestezi uygulamasına gerek kalmamaktadır.

Başa dön tuşu