Varis tedavisi nasıl olur? Yaz aylarında güneşin altında yatmayın!

Gerek görünümü gerek sıhhat açısından epey dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biri de varis hastalığıdır. Varis şikayeti olanların uzak durması gereken konuları Kalp ve Damar Cerrahı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Göğün Saygın, yaz aylarında artan sıcaklıklarla bir arada gelen riskleri anlattı! Bilhassa yaz aylarında dikkat edilmesi gereken güneş altında çok fazla kalmamaya ihtimam göstererek tedavi yolları hakkında merak ettiklerinizi haberin devamında bulabilirsiniz.

Sıcak ortamlar varisli damarların daha da genişlemesine, damar içi kan akımının yavaşlamasına bu nedenle de pıhtı oluşumuna sebep olmaktadır. Sıcak havalarda, nefes ve deri yoluyla önemli bir halde su kaybı yaşanmaktadır. Su kayıpları bilhassa, sıcak ve nemli bölgelerde, kanın yoğunlaşmasına birebir vakitte pıhtıya daha çabuk dönüşmesine yol açar.

Genellikle yaz aylarında, beyefendisine pıhtı atması, kalp damarlarında pıhtı oluşumu, bacak varis toplardamarlarında pıhtı gelişimi üzere hastalıklar bilhassa az hareketli insanlarda ve yaşlılarda çok daha fazla görülmektedir. Tüm bu rahatsızlıklar felç, kalp krizi, akciğere pıhtı atması ve bacağın pıhtılı şişmesi üzere çok önemli sonuçlara yol açabilir. Lakin 2019 da ileri tıbbi teknoloji ile bu hastalıkların tedavileri eskisi üzere güç ve riskli değil. Ameliyatsız tekniklerle, varis ve damar tıkanıklığında kesi yapmadan, hastalarda ağrı sızı oluşturmadan, anesteziye dahi gerek kalmadan bu teknolojilerle 10 – 15 dakikada tedavi metotları artık mümkün.

Güneş Altında Uzun Mühlet Kalmamaya İtina Gösterin!

Küresel ısınma ve ozon katmanının delinmesi, atmosferde ki karbondioksit gazının yükselmesi, beraberinde ağır hava kirliliği, deri kanserine, kırışıklıklara ve erken deri yaşlanmasına daha da değerlisi Kalp damar ve akciğer hastalıklarına sebep olmaktadır. Damar Cerrahisi 2020’ye gerçek ilerlerken artık robotların, yazılımların, teknolojilerin ve birebir vakitte insanların ortak çalışması sonucu, daha evvel tedavisi mümkün olmayan hastalıklara tahliller sunar hale geldi. Yaz aylarında beden su alımının ve tüketilen su ölçüsünün günde en az 3 litre olması gerekmektedir. Bununla birlikte daha evvelce de bilinen sıhhat problemleri varsa yahut kan sulandırıcı ilaçların tüketimi kelam mevzusuysa, sistemli kullanılmasında yarar vardır.

Varis Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalı? Yazın Yüzmelerinde Sakınca Var Mı?

Tabii tedavi süreci başlamadan evvel hastanın detaylı bir biçimde tahlil edilmesi gerekmektedir. Tahliller yapıldıktan sonra öncelikle hastalara renkli doppler ultrasonografi ile inceleme yapılmalı tespit edilen toplardamar genişleme yahut geri kaçak damar tıkanması noktalarına ameliyatsız tekniklerle damar tıkanıklığı açılma süreci yahut varis kurutma süreci uygulanırken en son tıbbi teknik olan PRP/GRP/Kök hücre dolgu tedavisi de uygulanabilir.

Bu bileşimde maksat, muhakkak oranda Hyaluronik asitte eklenmesi sayesinde kalıcı olarak damar duvarlarına dayanak sağlanması ve damar çaplarını olağan olması gereken ölçüye inmesini sağlamaktır. Tıpkı vakitte bu Kalp ve Varis hastalarının yüzmesinde rastgele bir sakınca yoktur. Bilhassa kalp ve damar hastaları sabah 10’a veya saat 4’den sonra, güneş ışınları şiddetinin ortadan kalktığı saatlerde denizi tercih etmelidir.

Başa dön tuşu