Vejetaryen beslenme nedir et ürünleri tüketilmiyor!

Günümüzde sayıları giderek artan vegan ya da vejetaryen beslenme uygulayan insanları, bu yeme biçiminin getirdiği faydaların yanında ziyanlar da bekliyor. Bitkisel eserleri tüketen, hayvansal eserleri (kırmızı et, tavuk, balık, süt ve sütten yapılan ürünler) üzere eserleri tüketmeyen vejetaryenler vitamin eksikliği, deveran sorunları ve anemi üzere rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilir. İşte vejetaryen beslenme hakkında tüm merak edilenler!

Vejetaryen beslenme

Bu beslenme biçiminde tavuk, balık et üzere hayvansal besinleri tüketmeden beslenilir. Vejetaryen beslenenler kendi yeme üsluplarına nazaran kümelere ayrılıyorlar.

Veganlar

En zorlayıcı beslenme çeşididir. Tavuk, et ve balık üzere besinlerin yanında süt ve süt eserleri, yumurta üzere besinleri da tüketmezler. Hatta annesi ile gözü olan hiç bir canlı ile beslenmezler.

Lakto-ovo vejetaryenler

Bu vejetaryenler ise et tüketmeyi tercih etmezler lakin süt eserleri ve yumurta yerler.

Lakto vejetaryenler

Bu cins vejetaryenler veganlar ile lakto-ovo ortasında kalırlar ve lakto-ovo vejetaryenlere nazaran daha katı bir grupturlar. Et, balık ve yumurta yemezler ama süt eserlerini tüketirler.

Ovo vejetaryenler

Bu küme ise et, balık ve süt eserleri yemezler; yumurta tüketirler.

Pesko vejetaryenler

Bu vejetaryen kümesi besinlere daha ölçülü yaklaşan ve kuralları biraz daha gevşeten insanlardan oluşur. Bu cins vejetaryenler et ve tavuk yemezler ama balık, yumurta, süt ve süt eserlerini tüketirler.

Yarı vejetaryenler

Bu kümedeki vejetaryenler yalnızca kırmızı et tüketmezler. Onun haricinde her şeyi yerler.

Fruiyarianlar

Bu küme vejetaryenler yalnızca meyve ile beslenirler.

Vejetaryen beslenme sağlıklı mı?

Vejetaryenliğin sağlıklı olduğuyla ilgili birçok araştırma yapılmış ama tam olarak kanıtlanamamıştır. Lakin kesin olarak söylenebilir ki bu beslenme biçiminin bedene hem faydaları hem de ziyanları vardır.

Vejetaryenler kolesterol ve kalp hastalıklarından korunuyor 

Yararları sayılırsa vejetaryenler et yemiyorlar; bu yüzden de hayvansal besinlerden gelen doymuş yağı tüketmemiş oluyorlar. Bu formda kolesterol ve kalp-damar rahatsızlıklarından korunmuş oluyorlar.

Vitamin eksikliği ve anemiye sebep oluyor

Vegan beslenmenin ziyanları ise hayvansal hiçbir gıdayı tüketmedikleri için demir ve B12 vitaminin eksikliğine bağlı olarak anemi ve dolanım sorunu üzere çeşitli rahatsızlıkların oluşabilmesidir. Bu yüzden vejetaryenlerin çok sıkı bir beslenme programıyla beslenmesi ve bedenin gereksinimi olan ve hayvansal besinlerden alamadıkları besin pahalarını zerzevat ve meyvelerden karşılamaları gerekmektedir.

Başa dön tuşu