Vitiligo nedir aşırı stres ciltte beyazlıklara yol açıyor!

Ciltteki beyazlıklarla belirtilerini gösteren bir deri hastalığı olan vitiligo, ekseriyetle genetik faktörlere bağlı olarak meydana geliyor. Lakin gerilim, yaralanmalar ve ateşli hastalıklar üzere etkenlerle de oluşabiliyor. Vitiligo hastalığı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için araştırdık. İşte vitiligonun nedenleri ve tedavisi!

Vitiligo neden olur?

Vitiligo hastalığı, cilde rengini veren pigmentlerin üretimi için gerekli olan melanosit hücrelerinin hasar görmesi ve fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Gereğince pigment üretilememiş bölgelerde ortaya çıkan beyaz lekeler, çeşitli boyutlarda ve hallerde oluşabilir. Pigment kaybına bağlı olarak lekelerin rengi ve yoğunluğu farklılık gösterbiliyor.

Genetik faktörlerden sonra gerilim hastalığı oluşturan etken

Genetik faktörler, vitiligonun ortaya çıkmasında birincil etken olarak kabul ediliyor. Fakat gerilim, yaralanmalar, ateşli hastalıklar ve önemli güneş yanıkları sonucunda da pigment oluşumunu destekleyen dokular ziyan görebilir ve ve vitiligo ortaya çıkabilir. Öz bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar olan kansızlık, tip-1 diyabet, hashimato tiroidi,sedef hastalığı üzere durumlar da vitiligoyu tetikleyebilir.

Segmental ve segmental olmayan iki çeşit vitiligo bulunuyor

Vitiligo, segmental vitiligo ve non-segmental vitiligo olarak iki farklı halde görülüyor. Segmental vitiligo, ekseriyetle çocukluk çağında ortaya çıkar ve deri üzerinde makul bir bölgede birdenbire beliren lekelere neden olur. Bedene yayılma riski daha azdır lakin lekelerin görüldüğü alanın tedavisi görece daha zordur, bu yüzden mümkün olduğunca erken teşhis edilmelidir. Non-segmental vitiligo ise bedenin çeşitli yerlerinde ortaya çıkan vitiligo çeşididir.

Vitiligo teşhisi

Vitiligo hastalığının teşhisi için bir dermatolog ile görüşmek gerekir. Muayenede görülen beyaz lekeler, wood ışığı denilen özel bir aygıtla tekrar incelenir ve ciltteki pigment yoğunlukları tahlil edilir. Çoklukla wood bakısı sistemi vitiligo hastalığının teşhisi için kafidir fakat kimi özel durumlarda deri biyopsisi de gerekli görülebilir. Hastalığın başka otoimmun rahatsızlıklarla temaslı olup olmadığının anlaşılabilmesi için teşhis sürecinde kan analizleri yapılması da istenebilir.

Vitiligo tedavisi

Vitiligo hastalığı teşhis edildikten sonra, şahsa özel bir tedavi programı planlanır. Vitiligo tedavisinde asıl emel, gereğince üretilemeyen pigmentlerin telafi edilmesini sağlayarak cildin kendi rengine kavuşturulmasıdır. Deriye rengini veren melanosit hücrelerinin üretilmesini desteklemek için fototerapi (ışık tedavisi) yahut excimer lazer uygulanabilir. Şayet vitiligo bağışıklık sistemi ile ilgili sıkıntılara bağlı olarak ortaya çıkmışsa, bağışıklığı desteklemek için antioksidan desteği de önerilebilir. Pigment kaybını önlemek için vitiligo kremi kullanılabilir yahut cildin lekeli bölgelerine uygulanan özel bir dövme usulü ile semptomları azaltmak yoluna gidilebilir. Her halükarda bir cilt tabibi, ayrıntılı tahlilden sonra şahsa özel tedavi programını belirlemelidir.

Başa dön tuşu