Vücut oruç tutmaya nasıl hazırlanır?

Ramazan ayı yaklaştı. Oruç tutmak isteyenler için pazartesi gününe kadar metabolizmalarını oruca hazırlamanın bir kaç kıymetli adımını sizler için derledik. Bedeninizi oruca hazırlayarak daha rahat bir Ramazan ayı geçirmeniz mümkün. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Baydı Ozman, sağlıklı bir Ramazan için şimdiden dikkat edilmesi gerekenleri anlattı: 

Kafeini kısıtlayın, bol su tüketin: Çay, kahve ve kola üzere içeceklerde bulunan kafein kronik tüketildiğinde bağımlılık yaptığı üzere sindirim meselelerine da yol açabiliyor. Ayrıyeten idrar söktürücü tesiri ile bedende bulunan suyun böbreklerden atımını hızlandırarak su kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle Ramazan’a hazırlık sürecinde kafeini azaltmaya, onun yerine bol su tüketmeye uğraş edin.

Basit değil kompleks karbonhidratları tercih edin: Çok fazla besin kıymeti olmayan lakin çok yüksek kalorili tatlı, beyaz un, çikolata, şekerli aromalı içecekler üzere kolay karbonhidratlı yiyecek ve içecekler kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara yol açıyor, sık sık acıktırıyor. Bulgur, tam tahıllı ekmek, yulaf üzere kompleks karbonhidratlar ise fazla ölçüde vitamin, mineral ve posa içerdiğinden tok tutuyor. Bu nedenle kolay karbonhidratlardan şimdiden uzak durmaya başlayın ve Ramazan’da da daha geç acıkmak için kompleks karbonhidratları tercih edin.

Yoğurt ve kefiri eksik etmeyin: Yoğurt ve kefir tüketmek sindirim sistemini Ramazan’a en hoş halde hazırlamakta hayli tesirli. Bu besinlerde bulunan bağırsak için faydalı bakteriler, hem Ramazan öncesi hem de Ramazan’da sindirim sistemi ile ilgili yaşayabileceğiniz mümkün sıkıntıları da önlemeye yardımcı oluyor.

Başa dön tuşu