Vulvodini nedir genital bölgede ağrı ve yanmaya sebep oluyor!

Vulvodini bayanlarda dış genital bölgede yaşanan ağrılara sebep olan bir hastalığı tanımlamak için kullanılır. Türkiye’de yaygın olarak bilinmeyen bu rahatsızlık, bayanların %15’ini etkiliyor. Vulvodini, ruhsal bir rahatsızlık olan vajinismustan, bağlantı dışındaki vakitlerde da yaşanan gerçek bir ağrı olmasıyla farklılaşmaktadır. Pekala vulvodini neden olur? belirtileri neler? Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları içeriğimizde!

Vulvodini nedir? 

Kadınların yaklaşık yüzde 15’ini etkilediği düşünülen vulvodini hastalığı yani vulva hastalığı bayanlarda dış genital bölgenin ağrısı manasını taşıyor. Vulva; bayanlarda dış genital bölgede yer alan iç dudaklar (küçük dudaklar), dış dudaklar (büyük dudaklar), klitoris, vajinanın giriş bölgesi olan vestibulm ve kızlık zarı (hymen) yapılarını içeriyor. Genital ağrı daima olabileceği üzere periyot dönem gelip geçen, zonklayıcı, iğneleyici, batma yahut yanma halinde de kendini gösteriyor. Bazen o bölgede bıçak kesiği, açık yaraya tuz basma, asitle yakma biçimlerinde de hastalar tarafından tanım edilmektedir.

Cinsel münasebet tetikleyebiliyor

Tampon takarken ya da cinsel bağlantıda temas sonrası ağrı tetiklenebilir. Ağrı kalça bölgesine ve iç bacaklara da yayılarak şiddetini artırabilir.

Vajinismustan farklı 

Vulvodini, çoklukla ruhsal etkenler sonucunda oluşan vajinismus probleminden farklıdır. Vajinismusta cinsel birleşme sırasında ağrı çekme korkusu varken, vulvodinia’da gerçek manada bir ağrı, acı hissi vardır. Bu ağrı ilgi haricinde olağan gündelik hayatta da olabilir ve kişinin psikolojisini olumsuz tarafta tesirler.

Yaygın ve bölgesel vulvodinia olarak iki tipi var

Bu rahatsızlığın iki farklı tipi bulunur. Yaygın vulvodinia ve Bölgesel Vulvodinia.
Yaygın Vulvodinia (Generalize Vulvodynia), vulva bölgesinde farklı yerlerde, farklı vakitlerde ortaya çıkan ağrıyı tanımlar. Dokunma ve bası ağrıyı tetiklemektedir.
Bölgesel Vulvodinia (Lokalize Vulvodynia), vulvanın sırf bir bölgesinde ağrı şikayetinin görülmesidir. Sıkı kot, dar pantolon giyme, fiziki idman, oturma yahut cinsel münasebet üzere bası duyusu ve dokunma ağrının şiddetini arttırmaktadır.

Vulvodini belirtileri

Ulusak sıhhat sistemine nazaran vulvodini her yaştan bayanı etkileyebilir. Acı, yanma, şişlik ve batma üzere zonklama, yalnızca düz ağrı ve kaşıntı ana belirtileridir. Vulvodini muhakkak bir bölgede olabileceği üzere tüm genital alanı da kaplayabilir. Genital ağrı aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Hastalar tarafından epey can sıkıcı bir durumdur. Ağrı bazen adet öncesi devirlerde daha ağır olarak yaşanmaktadır.

Vulvodini neden olur? 

Genital bölge hudut hasarı ve irritasyonu, vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı çok hassaslık, pelvik kas spazmları (Kramp halindeki kasılmaları), hormonal bozukluklar, cinsel taciz hikayesi, sık antibiyotik kullanımı, kimyasal hususlara karşı gelişen alerjiler ve genetik faktörler yer almaktadır.

Hastalığın tedavisi

Vajina depresyonu olarak isimlendirilen bu hastalık için çoklukla anestezik jel ve antidepresanlar üzere reçeteli ilaçlar öneriliyor. Acıyı hafifletmek için konutta yapacaklarınız ise yüzde yüz pamuklu iç çamaşırı, kokulu hijyen eserlerinden kaçınmak ve vajina bölgesine soğuk kompresler uygulamak. Oregon Sıhhat ve Bilim Üniversitesi’nden araştırmacılar, küme terapisinin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Başa dön tuşu