Yakın görme bozukluğu (Presbiyopi) nasıl tedavi edilir? Havuç tüketmek fayda etmiyor!

Orta yaşlar dediğimiz 40’lı yaşlardan sonra başlayan görme sorunu nedeniyle okuma ve yakın görmede zorlanma sıkıntıları baş gösteriyor. En basitiyle dikiş dikerken ipliği iğneye sokamama yahut telefonun ekranındaki yazıyı görememe sorunu ile başlayan görme problemleri yakın görmeyi zorlaşması hakkında Memorial Lara Tıp Merkezi Göz Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Maden, yakın görme bozukluğu hakkında bilgi verdi. 

Kırklı yaşlarla birlikte başlayan yakın görme sorunu nedeniyle okuma zorlaşıyor ve bireyler yakın ara cisimleri kendilerinden uzaklaştırarak görmeye çalışıyor. Küçük yazılar, dikiş iğneleri ya da cep telefonlarının ekranlarını görmek sorun haline gelebiliyor. Presbiyopi yani yakını görme bozukluğu ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişiyor ve yaşlanmayla birlikte yakın görme sorunu belirginleşiyor. 

40 Yaşından sonra yakın Görmede Zahmet Başlıyor!

İlerleyen yaşla birlikte yakın görme yeteneği gitgide azalır. Buna “Presbiyopi” ismi verilmektedir. Daha evvel çok yüksek bir ahenk yeteneğine sahip olan göz merceği, ilerleyen yaşla birlikte esnekliğini ve münasebetiyle ahenk yeteneğini kaybeder. Kırklı yaşlara gelindiğinde şahıslar çok yakındaki (30-35 cm) küçük punto yazılar ve cep telefonu ekranı üzere küçük objeleri görmekte zorlanmaya, bilhassa loş ışıkta göremez hale gelmeye başlar. Bu durum birtakım şahıslarda kırklı yaşların başında meydana gelirken, öbür kesimde kırkın sonlarında görülebilmektedir.

Göze Yeterli Gelen Besinler Yarar Sağlamıyor!

Presbiyopi ömürde beklenen bir fizyolojik değişim olsa da ilerleyen yaşın kaçınılamaz ve gizlenemez bir işareti olarak bireylerde, duygusal bir sarsıntı ve yaşlanma ismine bir belirti olarak algılanmaktadır. Başlangıçta gözlük kullanımı reddedilebilir. Yakın gözlüğü kullanmamak için direnmek ve cisimleri uzaklaştırarak görmeye çalışmak süreksiz bir tahlildir. Bunun yanında beslenmenin de yeniden bu sorun üzerinde direkt bir tesiri bulunmamaktadır. Göz sıhhatine yararlı olduğu düşünülen havuç üzere besinlerin tüketilmesi bu durumu geciktirmez ya da ortadan kaldırmaz.

Kişinin Durumuna Nazaran Tedavi İlerlemeli!

Gözleri gözlüğe alıştırmamak için yakın gözlüğün kullanılmaması; göz zorlanmasına, baş ağrısına, okuma ya da öbür yakın işleri yaparken yorulmaya neden olur. Kişi fark etmeden giderek okuma ve öbür yakın görmeyi gerektirecek işlere karşı isteksiz hale gelebilir. Yakın görme sorunu ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir tabibe başvurulmalı, bireye özel olarak refraksiyon durumu saptanmalı ve özel tahliller bir uzman tarafından üretilmelidir.

Miyop Sorunu Olanlar İçin Hem Uzak Hem Yakın Bir Arada!

Miyop sorunu olanlar mevcut gözlüklerini çıkardıklarında daha rahat gördüklerini keşfeder. Ama hipermetroplar için yakını görme gitgide zorlaşmaktadır. Miyop ya da hipermetrop bozukluğu olanlar esasen bir gözlük kullanmaktadır. Bu durumda, kullanılan gözlük uzak ve yakın görmeyi sağlayacak biçimde multifokal ya da progressif ismi verilen camlar ile birleştirilebilir. Bu camlar başlangıçta bir ahenk periyodu gerektirse ve alışma zahmeti olabilse de çok yaygın olarak başvurulan ve her aralıktan net görmeyi sağlayan epeyce düzgün bir seçenektir.

Bu Lensler Hem Uzağı Hem de Yakını Görmeye Yardımcı Oluyor!

Katarakt oluşan şahıslarda, ameliyat sırasında göze yerleştirilen, hem uzak hem yakını net görmeyi sağlayan “multifokal, trifokal” göziçi akıllı lens seçenekleri bulunmaktadır. Ameliyattan sonra gözlük gereksinimi bu lensler sayesinde ortadan kalkar. Ayrıyeten katarakt kelam konusu olmadan da çok kırma kusurlarında tıpkı katarakt durumunda olduğu üzere bu kere saydam olan göz içi lensi tıpkı biçimde ameliyatla alınabilir ve uygun akıllı göz içi lensi yerleştirilir. Böylece her aralıkta gözlüksüz ve daha kaliteli bir görüş elde edilebilir.

Başa dön tuşu