Yapmamanız gereken paklık alışkanlıkları

Siz ve aileniz, temizliğinizi daha verimli bir biçimde yapmanızı engelleyen birtakım makus alışkanlıklar bile geliştirmiş olabilirsiniz (hatta konutunuza ziyan veriyor olabilirsiniz!). Daha pak bir konuta daha süratli ulaşabilmek için bu alışkanlıkları kırmaya başlamanın vakti geldi . İşte başlamanın kolay bir yolu: Her hafta değiştirmek için bir yahut iki berbat paklık alışkanlığı seçin. Yakında daha pak bir meskeniniz olacak ve keyif aldığınız şeyler için daha fazla boş vaktiniz olacak! 

Kağıtları biriktirmeyin: Faturalar, market fişleri, alışveriş fişleri vb. kağıt kesimleri konutlarımızda epey fazla var. Mecmualar, gazeteler, okul kağıtları ve projeler; birikmeye eğilimlidirler. Vergi makbuzları, fişleri üzere kıymetli evrakları dosyalayın.  Bunun olmasına müsaade vermeyin. Haftada en az bir sefer, atma aksiyonunu tamamlayın. 

Duş kapakları ve havlular: Çamaşır odasında daha az vakit harcamak ve banyo yüzeylerindeki küfü temizlemek mi istiyorsunuz? Islak duş kapılarını açık ve ıslak havluları yerde bir yığın halinde bırakmayın. Bu, kırılması en kolay berbat alışkanlıklardan biridir. Duş kapılarını her kullanımdan sonra kapatmak duşun çabuk kurumasını ve  küf oluşumunu  engeller. Islak havluları kurutmak için asarak, ikinci yahut üçüncü bir kullanım elde edecek  ve  çamaşırlarınızın yükünü hafifleteceksiniz. 

Çok fazla paklık eserini bir ortada kullanmak: Biraz daha fazla temizleyici işe yararsa, çok daha fazla temizleyici daha düzgün ve daha çabuk mu temizler? Bu gerçek değil. Çok fazla temizleyici yahut çamaşır deterjanı kullanmak aslında faydadan çok ziyana neden olabilir. Fazla paklık eseri büsbütün durulanmazsa, kalıntı olur ve yüzeye hapseder. Bu yüzden talimatları okumalı ve her vakit önerilen ölçüsü hatta biraz daha azını kullanmalısınız. Ekstra esere ve onu durulamak için suya vakit ve para harcamış olursunuz. 

Kirli paklık aletleri: Kirli paklık araçlarını kullanırken nasıl pak sonuçlar bekleyebilirsiniz? Çamaşır makinenizde deterjan kalıntısında biriken bakteri kokusu varsa , giysileriniz kokar. Vakum torbanız yahut filtreniz tozla doluysa, artık çekim yaparken yeterli bir iş çıkarmaz. Kirli bir bez yahut sünger, daha fazla kir ve bakteriye neden olur. Aletleri her kullanımdan sonra büsbütün boşaltarak yahut sıcak suda yıkayarak ve dezenfektan ekleyerek güzelce temizlemek için vakit ayırın. 

Banyonun her yerini temizlemek için tek mendil kullanmak: Tek kullanımlık dezenfektan mendiller, banyo lavabosunun süratli bir formda silinmesi için harikadır. Lakin bu mendil, bütün bir banyoyu temizlemeye yetecek kadar dezenfektan içermiyor. Klozet kapağına ve kulplarına ulaştığınız vakit, dezenfektan özellikleri gitmiş olur ve bakterileri bir yüzeyden başkasına yaymış olursunuz. Tesirli olması için, mendil kâfi dezenfektan nemi içermelidir, böylelikle yüzey en az dört dakika boyunca ıslak kalır. Kapsamlı bir paklık için birden fazla mendil yahut pak bir bez ve kâfi dezenfektan ve su solüsyonu kullanın.

Kirli bulaşıkları lavaboda bırakmak: O kirli bardağı lavabo yerine bulaşık makinesine koymak ne kadar sürer? Kirli bulaşıkları lavaboda bırakmak, bakteriler için harika bir üreme alanı ve aç böcekler için bir ikramiyedir. Evdeki herkesi bulaşıkları bulaşık makinesine koyması yahut çabucak yıkaması için eğitin. ????

Eve ayakkabıyla girmek: Dışarıdan her geldiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmak için yalnızca birkaç saniye ayırmanız, sizi saatlerce süpürme zahmetinden kurtaracaktır. Ömür alanlarından uzak duracak bakteri ve mikroplardan bahsetmiyorum bile. Islak yahut çamurlu ayakkabılar için bir ayakkabı yeri ve her aile üyesinin ayakkabılarını toplamak için bir ayakkabılık bulundurun. 

Temizlik eserlerini yanlış saklamak: Belirlenen paklık sürenizin yarısını uygun temizleyicileri ve araçları bulmaya çalışarak mı harcıyorsunuz? Bu, değiştirilmesi kolay makus bir alışkanlıktır. Evin her alanı için gereksiniminiz olan paklık gereçlerini bir ortaya toplayın ve o alana yakın bir yerde saklayın. Banyo temizleyicileri küçük bir plastik kaba yerleştirilebilir ve bir rafa yahut lavabonun altına saklanabilir.  Süratli temizlikler için toz alma ve mobilya temizleme eserlerini ve araçlarını bir ortada tutun. 

Yatağı dağınık bırakmak: Yatak odasının geri kalanı sistemli ve pak olsa bile, yapılmamış bir yatak dağınık görünmesini sağlar. Her sabah yalnızca yatağı yapmak, odanın geri kalanını (ve tahminen de tüm evi) tertipli tutmayı teşvik edecek bir alışkanlıktır. 

Temizlik eserlerinin talimatlarını okumamak: Temizleyici fonksiyonel olmadığı  için fayanstaki sabun köpüğünü temizlemeyi hiç tekrar yapmak zorunda kaldınız mı? Tahminen de talimatları okumadın. Birçok temizleyici anında fonksiyona geçmez ve bileşenlerin kiri parçalayıp kaldırabilmesi için biraz vakte gereksinimi vardır. Böylelikle basitçe silinebilir yahut durulanabilir. 30 dakika ekstra fırçalamayı önlemek için talimatları okumak için 30 saniye ayırın.

Fazla kimyasal içeren eserler kullanmak: Tıpkı çok fazla temizleyici kullanmak makûs bir alışkanlık olabileceği üzere, iş için çok sert bir temizleyici kullanmak da yanlıştır. Fazla kimyasal içeren eserler evcil hayvanlarınız ve aileniz için tehlikeler yaratırsa, faydadan çok ziyan verebilirsiniz. Sonuç elde etmek için her vakit gereken içeriği pak paklık eserlerini kullanın.

Başa dön tuşu